26.11.2014 Kauhajoen Karhun koko kauden kestänyt kotivoittojen putki jatkui Korisliigassa keskiviikkona, vaikka kylässä kävi sarjaa johtava KTP. Karhu kellisti kotkalaiset 96-91 (60-41). Muissa kierroksen otteluissa voitokkaita olivat Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Devonne Giles ja Karhu ovat puolustaneet tänä kautena kotiluolaansa tappiottomasti.
Tuomas Hirvonen ja Kouvot nappasivat vierasvoiton Joensuusta.
Melsahn Basabe teki tuplatuplan, kun Seagulls palasi voittojen tielle. Kuvat: Matti O. Koskinen, Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Karhu näytti ratkaisevan pelin jo ensimmäisellä puoliskolla, kun se karkasi 22 pisteen johtoon. KTP kehitti kuitenkin toisella puoliskolla kirin, joka nosti sen vain pisteen päähän, viimeksi viimeisen minuutin alussa.
- Pelasimme ensimmäisellä puoliskolla erittäin hyvää hyökkäyspeliä. Toisella puoliskolla KTP alkoi puolustaa tiukemmin ja pääsi pallonriistoilla peliin mukaan. Samalla meidän hyökkäyspelimme muuttui epävarmemmaksi, totesi Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Karhusta peräti kuusi miestä ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Heistä tehokkaimpia olivat Jermont Horton 18:lla ja Markus Molenius 16 pisteellä.
KTP:stä sekä Brandon Jefferson että Lamonte Ulmer päätyivät 25 pisteeseen.
Kouvolan Kouvot nousi sarjataulukossa jaetulle kärkisijalle KTP:n kanssa haettuaan Joensuusta pisteet Katajalta 91-77 (40-35) -tuloksella.
Kouvot hallitsi peliä koko ajan eikä Kataja päässyt johtoon missään vaiheessa. Kolmannen jakson alussa peli oli hetken tasan, mutta jakson lopulla Kouvot repäisi jo ratkaisevan 19 pisteen johdon.
- Haastava matsi. Kolmas matsi 120 tuntiin ja jonkin verran matkustamistakin alla. Pääsyy, miksi pelaamme hyvin on, että kävimme Honka-matsissa pari viikkoa sitten pohjalla, jonka jälkeen harjoittelimme tiukkaan, ja sen ansiosta saimme homman takaisin urilleen, Kouvot-luotsi Jyri Lehtonen kommentoi.
Kouvojen voittoa rakensivat Jason Conley 21:llä, Alexander Madsen 20:llä sekä Ville Kaunisto 17 pisteellä ja 14 levypallolla.
Vaisusta Katajasta vain Robert Arnold (17) ja Teemu Rannikko (15) pääsivät yli kymmenen pisteen.
Helsinki Seagulls katkaisi kolmen pelin tappioputkensa otettuaan Lapuan Korikobrista kotivoiton 69-60 (27-25).
Vieraat hallitsivat alkupeliä, mutta Seagulls otti ohjat kolmannella jaksolla, jonka lopussa kotijohto kasvoi jo 21 pisteeseen.
- Hävityt pelit näkyivät ja alussa ei heitot uponneet. Molemmat joukkueet puolustivat hyvin ja peli oli aika fyysinen. Olemme menneet pelillisesti oikeaan suuntaan, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas kommentoi.
Melsahn Basabe oli voittajien tarkin 21 pisteellä. Paul Carter nakkasi Korikobrille 22 pistettä.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.