24.8.2006 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on solminut yhden vuoden mittaisen sopimuksen amerikkalaisen sentterin Kareem Johnsonin kanssa. 202-senttinen ja 113-kiloinen Johnson edusti viime kaudella Korisliigassa turkulaista Aura Basketia.
Aura Basketin riveissä Kareem Johnson, 26, kirjautti tilastoihin pelaamassaan 28 ottelussa keskimäärin 17,6 pistettä ja 11,3 levypalloa ollen sarjassa kolmanneksi paras levypallojen kahmija.
Turusta Johnson suuntasi kulkunsa Uuteen-Seelantiin Hawks Bayn joukkueeseen voittaen maan mestaruuden. Uudessa-Seelannissa Johnson kirjasi tilastoihin 18 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 17,0 pistettä ja 7,6 levypalloa.
Koripallo-oppinsa Kareem Johnson on saanut Cincinnatin yliopistossa, josta valmistuttuaan hän siirtyi Yhdysvaltojen ABA –liigaan, josta tie vei puolestaan Uuteen-Seelantiin, jossa tuloksena oli mestaruus Auckland Stars -joukkueessa vuonna 2005.
Suomeen Kareem Johnson saapuu syyskuun alussa yhdessä Ben Perkinsin kanssa. Joukkueen kolmas amerikkalaispelaaja Llewellyn Smalley liittyy joukkueen vahvuuteen syyskuun toisella viikolla. Korihaiden muut sopimuspelaajat ovat Martti Kuisma, Antero Lehto, Niilo Lehtilä, Pasi Kauha, Daniel Nummi, Marko Vehniäinen ja Ville Haapasalo. Joukkueen valmentajana aloittaa Zlatan Présic apunaan Ville Vuorinen.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.