21.3.2006 Pelaajana Kouvojen paidassa kolme kertaa Suomen mestaruutta juhlinut Jukka Toijala, 33, on Kouvojen uusi päävalmentaja ensikaudella. Lonkkavaivojen takia pelaajauransa joulun alla päättänyt Toijala on solminut Kouvojen kanssa kaksivuotisen valmentajasopimuksen.
Tällä hetkellä Toijala toimii Kouvojen valmennustiimissä apuvalmentajana yhdessä päävalmentaja Risto Piiparin sekä Jarno Mäkelän kanssa. Toijala kuuluu myös vuonna 1990-syntyneiden poikien maajoukkueen valmennusryhmään.
Toijala on enemmän kuin tyytyväinen nyt syntyneestä ratkaisusta.
- Olen todella innoissani tästä mahdollisuudesta. Olen ollut henkisesti valmistautunut oman pelaajauran jälkeen jatkamaan lajin parissa nimenomaan valmentajana, ja nyt minulle on tarjolla todella haasteellinen ja tavoitteellinen työympäristö
- Valmentajana uskon raakaan työntekoon sekä joukkueena tekemiseen. Uuden joukkueen rakentaminen on jo käynnissä, ja olen täysin luottavainen, että Kouvot jatkaa edelleen Suomi-koriksen tiukimmassa kärkiryhmässä.
Toijalan apuvalmentajana jatkaa nyt jo kolmatta kauttaan aloittava Jarno Mäkelä. Mäkelän kanssa Toijala muodostaa Kouvojen historiassa ensimmäisen täysin Kouvot -pohjaisen valmennusryhmän Korisliigassa.
Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousi toteaa, että nyt tehdyllä ratkaisulla lähdetään taas kohti uutta tulevaisuutta.
- Nyt tehdyillä sopimuksilla on tarkoitus lähteä viemään kouvolalaista koripalloa taas eteenpäin pidemmälläkin aikavälillä. Valmennuskaksikolla on varmasti riittävästi näkemystä lajista, ja uskon että se innostuneisuus, millä pojat ovat hommiin lähdössä, tulee näkymään myös kentällä.
Kouvojen valmennuksen lisäksi on selvää että joukkueenjohtajana jatkaa Jyrki Venemies, sekä huoltajana Risto Tukiainen. Pelaajasopimuksista seura tiedottaa heti, kun kauden pudotuspelit ovat ratkenneet.
Kouvot esiintyy ensi maanantain TV-ottelussa 27.3. pudotuspeliavauksessa vastassaan Namika Lahti. Ottelu tulee suorana Urheilukanavalta klo 18:00 alkaen.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.