11.5.2007 Korisliigassa pelaava Kouvot on uudistanut organisaatiotaan alkavalle kaudelle. Seuran toimitusjohtajaksi on nimetty 1.5.2007 alkaen Kouvojen markkinointipäällikkö Jukka Kyöstilä ja hallintopäälliköksi Antti Immonen.
Kouvojen noustessa pääsarjaan 1993 Kyöstilä nimettiin edustusjoukkueen toiminnanjohtajaksi. Vuonna 1995 hänet nimettiin vuoden seurajohtajaksi. Sen jälkeen hän on toiminut ToPon kehityspäällikkönä ja kymmenen vuotta kiinteistönvälittäjänä. Seuran markkinointipäällikkönä Kyöstilä aloitti 1.3.2007. Koulutukseltaan hän on kauppatieteiden yo Lappeenrannan yliopistosta pääaineenaan hankintojen johtaminen.
Antti Immonen on aloittanut seurassa työskentelyn päätoimisena 1993. Viimeiset vuodet hän on toiminut seuran toiminnanjohtajana. Immonen on toiminut 16 vuotta Kaakkoisen alueen hallituksessa, joista kuusi vuotta puheenjohtajana. Lisäksi hän on ollut kahdeksan vuotta liittovaltuuston jäsen sekä neljä vuotta liittohallituksen jäsen.
Seuran puheenjohtajana jatkaa rakennusneuvos Juhani Pousi ja uutena varapuheenjohtajana Jari Hangasluoma. Johtokuntaan kuuluvat lisäksi Reija Haka, Pirjo Hopponen, Matti Kulla, Ira Pasi ja Mikko Sydänmaanlakka.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.