Jukka Kataja jatkaa Vilppaassa, 216-senttinen Neboh vahvistukseksi

8.6.2004 Salolainen Vilpas on solminut sopimuksia SM-Koriksen joukkueelleen. Viime kauden joukkueesta jatkaa mm. miesten maajoukkueryhmään lukeutuva Jukka Kataja. Uusina miehinä Vilppaaseen siirtyy Tuomas Aro Forssasta sekä 216-senttinen Chukwuma Neboh.

Viime kaudella 197-senttinen Jukka Kataja pussitti Vilppaan paidassa 13,3 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi hän noukki 5,3 levypalloa ja jakeli 2,69 koriinjohtanutta syöttöä. Kausi oli Forssan Koripoikien kasvatin toinen Salossa. 

Hurjassa peräkkäisten otteluiden putkessa porhaltava Ilpo Jalonen on myös Vilppaan mies ensi kaudella. Jalosen upea putki alkoi lokakuussa 1996, ja mies on pelannut yhtäjaksoisesti jo yli 300 SM-ottelua.  

Vilpas on solminut sopimukset myös omien kasvattiensa Timo Humalamäen, Lauri Järvisen, Kimmo Tuomen sekä Antti Rindellin kanssa. 

Uutena nimenä Vilppaan väreissä nähdään viime kaudella I divisioonaa ja kaksi kautta SM-tasollakin Forssan Koripoikien paidassa pelannut pelintekijä Tuomas Aro. 24-vuotias ja 185-senttinen takamies opiskelee Turussa. Viime kaudella Aro pelasi FoKoPo:ssa 13,8 pisteen keskiarvolla.  

Neboh tuo kokoa korin alle

Vilpas lähtee tulevaan kauteen kahdella EU:n ulkopuolisella vahvistuksella, joista toinen on jo valittu. Vilpas on tehnyt sopimuksen nigerialaissyntyisen ja USA:n passin omaavan Chukwuma Nebohin kanssa.  

Nebohilla on pituutta peräti 216 senttiä. Portlandin yliopistossa koripallo-oppejaan kehittänyt Neboh saapuu Suomeen elokuun puolivälin jälkeen. Toinen, takamiehen tontille tuleva, vahvistus on Vilppaalla harkinnan alla. 

Vilppaan valmentaja Tommi Koskinen on parhaillaan Tshekin ja Slovakian maisemissa katsastamassa pelaajavaihtoehtoja. Seura on tehnyt päätöksen, jonka mukaan edustusjoukkueen riveihin palkataan myös EU-pelaaja. Vahvistus tulee pitkään päähän.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/
 
1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

Näytä lisää vastaavia