9.8.2006 Helsinkiläisen ToPo:n liiganousussa merkittävässä roolissa ollut Jukka Hemdahl, 27, siirtyy paikallisvastustaja Hongasta takaisin ToPo:n vahvuuteen. Puolustusspesialistina tunnettu Hemdahl on pelannut pääsarjassa yli 200 ottelua ja tuleva kausi on laitapelaajan yhdeksäs Korisliigassa.
195-senttisen laitapelaajan pelitapa on räiskyvä ja monesti taisteluun sytyttävä. Hemdahl on jo vuosikaudet aiheuttanut päänvaivaa liigan parhaimmille hyökkäyspään pelaajille puolustustaidoillaan ja peräänantamattomuudellaan. Päällystakkina toimimisen lisäksi hänellä on tarkka heittokäsi.
- ToPoon on hienoa palata. Muistot nousukaudelta ovat upeita ja ToPo:n organisaatio on mitä parhain. Joukkueen kokoonpano tulevalla kaudella on todella kova ja ainoana tavoitteena täytyy olla mestaruus, kommentoi Jukka Hemdahl paluutaan.
- Hemdahl tuo meille kokemusta, voittamisen kulttuuria ja sikana taistelua. Jukan uhrautuva pelityyli tarttuu myös muihin ja sytyttää yleisön. Kova ja kaivattu jätkä sekä oleellinen palanen taistelussa kohti mestaruutta, luonnehtii ToPo-manageri Aleksi Valavuori.
Hemdahl on ennen ToPo-siirtoaan edustanut urallaan Espoon Honkaa ja yhden kauden ToPo:a nousukaudella 2004-2005. Viime kaudella hän oli Hongan avausviisikossa 22 kertaa, pelasi keskimäärin 14,5 minuuttia, heitti 4,5 pistettä ja riisti pallon 1,47 kertaa ottelua kohden.
Mestaruussarjauransa Hemdahl aloitti 11.10.1997 ottelulla Honka-ToPo. Suomen mestaruuden hän on voittanut kolmesti (Honka 2001, 2002, 2003), jonka lisäksi meriittilistalla on yksi Suomen cupin voitto (Honka 2001) sekä valinta Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi vuonna 1999.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.