2.5.2022 13:25 Juho Nenonen on tehnyt uuden kahden kauden mittaisen pelaajasopimuksen seuransa Salon Vilppaan kanssa.
Kuva: Ville Vuorinen
Salon Vilpas tiedottaa, että Juho Nenonen on tehnyt Korisliiga-finaaleihin valmistautuvan seuransa kanssa kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Tulevien kahden kauden myötä Nenosen koko ura Vilppaan kokoonpanossa tulee venymään yhdeksän kauden mittaiseksi.
Kaiken kaikkiaan Nenonen on pelannut pääsarjatasolla vuodesta 2005 alkaen, kun matka alkoi Espoon Hongassa. Toistaiseksi seitsemän Vilppaassa pelatun kautensa aikana hän on rekisteröinyt keskiarvoikseen 9,0 pistettä ja 3,9 levypalloa ottelua kohden. Nenosella on tilillään kolme Suomen mestaruutta, joista yksi Vilppaassa, ja yhteensä 12 SM-mitalia mukaan lukien tuleva, jonka kirkkaus ratkaistaan nyt finaaleissa.
– Jatkosopimukseen oli helppo tarttua. Uskon, että minulla on vielä paljon annettavaa tälle joukkueelle niin tulevassa finaalisarjassa kuin seuraavan kahden vuoden aikana. Salossa on tehty hyvää pitkäjänteistä työtä ja uskon, että kun korona hälvenee, niin saadaan palautettua buumi takaisin, Nenonen kommentoi tiedotteessa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.