1.2.2005 Suomen Koripalloliitto on valinnut Sparliigan tammikuun pelaajaksi kauden yllätysjoukkue Aura Basketia edustavan Juha Stenin. Sarjanousija Aura Basket on Sparliigan sarjataulukossa viidentenä ja teki vakuuttavaa jälkeä vastustajistaan tammikuussa voittamalla seitsemästä ottelustaan peräti kuusi.
Aura Basket kaatoi tammikuun aikana sarjan kärkiryhmistä mm. tuoreen Suomen cup –mestarin KTP Basketin kotonaan sekä vieraskentällä Pussihukat päättäen vantaalaisten lähes vuoden mittaisen kotivoittojen sarjan.
191-senttinen Sten tehtaili kuukauden seitsemässä Sparliigan pelissä keskimäärin 17,9 pistettä ottelua kohden hyvällä kakkosten onnistumisprosentilla 62,3 (38/61). Vasta 21-vuotias ja pääsarjassa tulokaskauttaan pelaava Sten oli suvereeni pallorosvo vietyään tammikuussa keskimäärin 4,43 kertaa pelivälineen vastustajan hyppysistä. Lisäksi Sten kirjautti tilastorivilleen mukavat 4,00 koriinjohtanutta syöttöä ottelua kohden.
Sparliigan joulukuun pelaajana palkittiin Pussihukkien Marckell Patterson. Aiempina kuukausina tittelin pokkasivat Lappeenrannan NMKY:n Pasi Riihelä (marraskuu) ja Namika Lahden Monte Cummings (lokakuu).
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.