2.5.2005 Sparliigan kotkalaisjoukkue KTP Basket jatkaa aktiivista otettaan siirtomarkkinoilla. Jouni Ehosta tuli jo Kotkan kolmas kotimainen hankinta, kun osapuolet solmivat kaksivuotisen sopimuksen. Eho siirtyy Kotkaan Joensuun Katajasta.
195-senttinen ja 25-vuotias Eho palasi Suomeen vuosi sitten opiskeltuaan neljä vuotta Davidsonin yliopistossa Yhdysvalloissa. Eho solmi tuolloin kaksivuotisen pestin Katajan kanssa. Viime joulukuussa Kataja ja Eho sopivat yhteisymmärryksessä kuitenkin sopimuksen muuttamisesta yksivuotiseksi.
Eho oli voittamassa Katajan kanssa SM-pronssia. Pudotuspeleissä Eho tehtaili 22,8 peliminuutissa 7,9 pistettä ja napsi 4,1 levypalloa. Runkosarjassa tehot olivat 4,7 pistettä ja 3,4 levyriä.
- Jouni (Eho) on hyvä, monipuolinen vahvistus joukkueelle, etenkin puolustus- ja levypallopeliin. Hän pystyy tarvittaessa ottamaan myös heittoja, arvioi tuore KTP-luotsi Jouni Grönroos.
- Siirryn KTP:n riveihin erittäin mielelläni. Seura on yksi arvostetuimmista ja Kotka omaa vahvat perinteet pääsarjassa. Uskon voivani auttaa joukkuetta omalla panoksellani, kertoi kuusi miesten maaotteluakin pelannut Eho.
Aiemmin KTP on hankkinut vahvuuteensa Anssi Kinnaslammen Kouvoista ja Toni Ilmosen Äänekosken Huimasta. Lisäksi joukkue on solminut jatkosopimukset Pasi Heinosen ja Markus Myllylän kanssa.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.