Joonas Lehtoranta ja KTP-Basket vuoden jatkosopimukseen

23.5.2022 13:43 Kotkalaisjoukkue solmi sopimuksen seuran oman kasvatin Joonas Lehtorannan kanssa. Tuleva kausi on Lehtorannalle 11:s valkovihreässä paidassa.

Joonas Lehtoranta valittiin Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi kaudella 2014-15. Kuva: Ville Vuorinen

Päättyneellä kaudella Lehtoranta keräsi tilastoikseen 8,0 pistettä, 2,4 levypalloa ja 3,8 koriin johtanutta syöttöä per ottelu. Kausi päättyi loukkaantumiseen ylemmän jatkosarjan aikana.

- Hieno juttu. Jontulla on ilman muuta potentiaalia nousta sarjan parhaaksi kotimaiseksi pelaajaksi. Hän on jo nyt hyvä pelaaja, ja nyt vain pitää kaivaa vielä se tasaisuus esiin, päävalmentaja Roope Mäkelä kommentoi seuran tiedotteessa.

- Pelaajat valitaan tietysti ensisijaisesti pelitaitojen perusteella, eikä kotkalaisuus ole mikään itseisarvo, mutta on sillä merkitystä. Yleisökin arvostaa sitä, että joukkueessa on kotkalaisia pelaajia.

KTP:llä on sopimukset Lehtorannan lisäksi Urald Kingin, Remu Raitasen, Juho-Matti Henttosen, Topias Kuukkasen, Vili Nymanin, Joonas Timosen,Niko Mykrän ja Matias Langin kanssa.

- Meillä on nyt hyvä määrä pelaajia. Kotimaiset alkavat olla jo kasassa, mutta ilman muuta pidämme silmät ja korvat auki, jos jotakin ilmenee, Mäkelä toteaa.

Lehtoranta on pelannut kaikkiaan 367 Korisliigan runkosarjan ottelua. Suomen mestaruuden Lehtoranta voitti Karhu Basketin paidassa keväällä 2018. Keväällä 2021 Lehtoranta pelasi yhdeksän ottelua Feyernoordin paidassa.

Henkilöt

Asiat

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia