1.2.2004 Joensuulaista Katajaa edustava Clifton Jones napsi Porvoossa lauantaina ottelun korkeimman levypallomäärän, 12, ja pääsi SM-Koriksessa yli tuhannen levyrin. Lauantain toinen tasalukuylittäjä oli Salon Vilppaan Mika Vesterinen, joka pelasi 200. SM-ottelunsa.
Kolmatta kauttaan pääsarjassa pelaavan Jonesin levypallosaldo on nyt 1.001. Miehen keskiarvo runkosarjaotteluissa on näiltä vuosilta 10,5 ottelua kohden. Kuluvan kauden paremmuustilastossa 201-senttinen Jones on kolmantena keskiarvolla 11,3.
Salon Vilppaan voittaessa kotonaan lauantaina Lappeenrannan pelasi Vilppaan Mika Vesterinen 200. SM-runkosarjapelinsä. Ensimmäisen kerran Vesterinen esiintyi mestaruussarjaottelussa 12.10.1996 (Honka-Vilpas). Tasasadat olisivat tulleet hänelle täyteen jo aikaisemmin, mutta Vesterinen, jonka otteluennätys on 17 pistettä, on pitänyt urallaan pari välivuotta SM-Koriksessa.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.