3.9.2012 Hallitseva miesten cup-mestari Joensuun Kataja joutui kesken harjoituskauden pikavauhtia siirtomarkkinoille, kun pelinrakentaja Loren Stokes ei saapunut Suomeen sovitusti. Stokesin korvaa Katajassa 185-senttinen, 32-vuotias Johnell Smith, joka valittiin viime keväänä Ruotsin Basketliganin arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Katajan saamien tietojen mukaan Stokesia viivästyttivät passiongelmat yhdysvaltalaisviranomaisten kanssa. Kun asian etenemisestä ei oltu tarpeeksi varmoja, oli seuran pakko purkaa sopimus ja kääntää katseet vapaiden pelaajien markkinoille.
– Emme yksinkertaisesti voineet enää odottaa, päävalmentaja Jukka Toijala toteaa Katajan tiedotteessa.
Johnell Smith on pelannut viimeiset neljä kautta Pohjoismaissa, joista kaksi Ruotsissa ja kaksi Tanskassa. Viime kaudella Smith oli Södertälje Kingsin moottori urakoituaan 35 runkosarjaottelussa 18,1 pistettä, 4,8 levypalloa, 3,3 syöttöä ja 2,9 riistoa ottelua kohden.
– En näe, että Smithin kanssa ainakaan heikompaan suuntaan Stokesista mennään. Kyseessä on todella taitava kaveri. Vaikka pelityylinsä tuli esimerkiksi kahden Ruotsissa pelaamansa kauden aikana siellä varmasti tutuksi, oli hän tästä huolimatta viime kaudellakin välillä lähes pysäyttämätön, jatkaa Toijala.
– Sekä Smith että amerikkalaislaiturimme Jonte (Jermaine) Flowers arvostettiin viime kaudella Ruotsin liigan ehdottomaan parhaimmistoon ja molemmat olivat hyviä myös puolustussuuntaan.
Johnell Smith on pelannut yliopistokoripalloa USA:n junior college -liigassa Santa Fe Community Collegen paidassa. Smith kirjautti yhden ottelun piste-ennätyksekseen huikeat 86 pistettä. Seuraavaksi kahdeksi kaudeksi Smith siirtyi NCAA:n päätasolle University of New Orleansin paitaan.
Ammattilaisurallaan Smith on pelannut Venezuelassa (2005-08), Tanskassa (2008-10) ja Ruotsissa (2010-12).
Joensuun Katajalla on voimassa sopimukset alkavasta kaudesta Jerald Fieldsin, Jonte Flowersin, Johnell Smithin, Antti Kanervon, Juho Nenosen, Petri Virtasen, Sami Lehtorannan, Vesa Mäkäläisen, Juho Lehtorannan, Johannes Lasaroffin sekä Arttu Koljosen kanssa. Joukkuetta valmentaa Jukka Toijala apunaan Ilkka Immonen ja Petri Jaakkola.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.