JaQuon Parker Kouvojen toinen amerikkalaisvahvistus

14.8.2013 Korisliigaa pelaava Kouvolan Kouvot on värvännyt toisen amerikkalaisvahvistuksen riveihinsä liigakaudelle 2013/14. NCAA:n Big East -konferenssin Cincinnati Bearcatsin puolustusstopperina kunnostautunut JaQuon Parker aloittaa syksyllä ensimmäisen ammattilaiskautensa Euroopassa.

190-senttinen Parker pelasi Cincinnatin paidassa joukkueen kaikki 34 ottelua NCAA-liigassa kaudella 2012/13 ja viimeisteli joukkueelleen vakuuttavat 10,9 pistettä, 4,8 levypalloa ja 1,6 syöttöä ottelua kohden. Keväällä 2012 Cincinnati eteni USA:n 16 parhaan yliopiston joukkoon valtakunnallisessa NCAA-turnauksessa.

 

– Parker on vahvarakenteinen takamies/laituri, joka pystyy pelaamaan useassa roolissa. Kovassa Big East -konferenssissa hän toimii koulunsa Cincinnatin puolustusstopperina. Hyvänä levypallopelaajana ja joukkueensa kolmanneksi parhaana scoraajana hän pelasi yli 30 minuuttia per ottelu, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kuvailee.

 

– Nuoreen runkoomme haetaan pelaajia, jotka sopivat henkisesti joukkueeseen ja pystyvät pelaamaan aggressiivista koripalloa. Uskomme vahvasti, että olemme jo nyt löytäneet kaksi tällaista vahvistusta, Kouvojen johtokunnan jäsen Mikko Sydänmaanlakka kommentoi.

 

JaQuon Parkerin lisäksi Kouvoilla on sopimukset alkavalle kaudelle Lawrence Wrightin, Ilari Seppälän, Daniel Dolencin, Juuso Kauppisen, Alexander Madsenin, Tuomas Hirvosen, Jere Luoman, Juha Piepposen ja Juuso Mäenpään kanssa.

 

Lisätietoja: Kouvojen nettisivut
 
30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

Näytä lisää vastaavia