Jämsen rikkoi 700 korisyötön rajan

9.10.2011 Äänekosken Huiman Sanna Jämsen kirjautti suomalaista koripallohistoriaa naisten SM-sarjan lauantain kierroksella. Jämsen jakoi viisi koriin johtanutta syöttöä Huiman voittaessa Peli-Karhut ja ylitti vasta kolmantena pelaajana SM-sarjahistoriassa 700 syötön rajan.

Sanna Jämsen rikkoi taas yhden rajapyykin huikealla urallaan. Kuva: Kimmo Metsälä.

183-senttisen, 32-vuotiaan Jämsenin kaikkien aikojen syöttösaldo on nyt 700, ja naisten SM-sarjahistorian syöttötilastossa hänen edellään ovat enää joukkuetoveri Kenya Robinson (766) sekä Minna Myllylä (736).

 

Jo 14. kauttaan pääsarjassa pelaava Jämsen on muutenkin kunnostautunut tilastohistorian lehdillä: hän on SM-sarjahistorian kaikkien aikojen 13. pisteissä (3970) ja kaikkien aikojen 7. levypalloissa (1993). Lisäksi Jämsen on pelannut yhteensä 345 pääsarjaottelua, joka oikeuttaa kaikkien aikojen 10. tilaan.

 

Jämsen on uransa aikana voittanut Suomen mestaruuden (2003) ja kaksi Suomen cupin mestaruutta (1998, 2006), jonka lisäksi hänet on äänestetty naisten SM-sarjan vuoden pelaajaksi 2006.

 

Myös Huiman Maiju Bland on päässyt syötöissä uudelle sataluvulle. 178-senttinen, marraskuussa 27 vuotta täyttävä Bland antoi lauantaina Peli-Karhuja vastaan kolme syöttöä ja nousi kaikkien aikojen tilastossa 18. tilalle kaikkiaan 305 syötöllä.

 

 

 
6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

Näytä lisää vastaavia