23.10.2023 12:42 Kokenut yhdysvaltalaissentteri James Padgett liittyy Lahti Basketballiin.

Lahti Basketball kertoo tiedotteessaan solmineensa loppukauden kattavan sopimuksen 32-vuotiaan sentterin James Padgettin kanssa. Kokenut yhdysvaltalainen on urallaan pelannut Suomessa ja Korisliigassa aiemminkin, sillä hän edusti kaudella 2013–14 Salon Vilpasta ja Korihaita.
Muita Padgettin työnantajia on löytynyt vuosien varrella Japanista, Sveitsistä, Ranskasta, Bulgariasta, Romaniasta, Israelista ja Slovakiasta. Yliopistovuotensa hän pelasi Marylandissä.
Tiedotteen mukaan Padgett saapuu Lahteen kuluvalla viikolla ja joukkueen tavoitteena on, että pelaaja pääsee parketille jo perjantaina, kun Lahti Basketball matkustaa vierasotteluun Kotkaan.
Lahden päävalmentaja Tom Cooman kommentoi samassa tiedotteessa uutta pelaajahankintaa:
– Etsintä on ollut pitkä, mutta olemme viimein löytäneet pelaajan, joka tuo sitä, mitä meiltä on puuttunut. Jamesilla on pitkä lista saavutuksia, ja hänen kokemuksensa tuonee meille lisää voittajamentaliteettia. Hänen tehtävänsä on auttaa pitämään meidät voittojen tiellä ja tuoda voimaa korin alle.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.