20.3.2010 Korisliigan perjantaisissa otteluissa kaksi pelaajaa ylsi uusiin rajapyykkeihin. UU-Korihaiden Mikko Jalonen ylitti urallaan 2000 pisteen rajan ja Forssan Koripoikien Timo Naukkarinen pelasi 200. pääsarjaottelunsa.
Kaksi kertaa vuoden I divisioonan parhaana palkittu Mikko Jalonen on pelannut myös 200 liigaottelua. Kuva: Tuomas Venhola.
Mikko Jalonen heitti kauden korkeimman pistemääränsä, 16, kun Korihait löi Joensuun Katajan. Samalla Jalosen runkosarjapistemäärä nousi kautta aikain 2002 pisteeseen (keskiarvo ottelua kohden 9,4).
27-vuotias Jalonen pelaa kuudetta kauttaan liigaa, jossa hän on edustanut kasvattajaseuraansa FoKoPoa ja nyt Korihaita, kumpaakin kolmena kautena. Yhden ottelun piste-ennätys Jalosella on 31 ja ensimmäisen pääsarjapelinsä hän pelasi 10.10.2001 ottelussa Pyrbasket-FoKoPo.
Jalonen on myös valittu kahdesti I divisioonan parhaaksi pelaajaksi.
30-vuotias Timo Naukkarinen pelaa niin ikään kuudetta kauttaan Korisliigaa ja sai Kouvolassa täyteen 200 runkosarjaottelua. Naukkarinen, joka on Jyväskylän Weikkojen kasvatti, aloitti pääsarjatasolla 30.9.2000 ottelulla Korihait-SäyRi. Hän on Säynätsalon Riennon lisäksi edustanut liigassa BC Jyväskylää, Äänekosken Huimaa ja nyt ensimmäistä kauttaan FoKoPoa.
Naukkarisen saalis liigaurallaan on 1481 runkosarjapistettä (keskiarvo 7,4) ja yhden ottelun ennätys 26 pistettä.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.