HyPo voiton päähän finaalipaikasta

8.4.2017 Naisten Korisliigassa pelattiin tänään yksi välierä, kun Catz osallistuu Latvia-Estonia -liigan pudotuspeleihin. Hyvinkään Ponteva otti askeleen lähemmäs finaaleja, kun Peli-Karhut kaatui Hyvinkäällä lukemin 86-64.

Taru Tuukkasen huikea peli johdatti HyPon 2-1 -johtoon välieräsarjassa. Kuva: Ville Vuorinen.

Kotijoukkue aloitti ottelun terävästi, mutta vieraat eivät antaneet eron revetä, vaan säilyi iskuetäisyydellä. Päätösneljännes päättyi lukemiin 20-13.

Toinen neljännes oli nopeiden runien täyteinen, kun HyPo oli karkaamassa vierailta, PeKa sai kuitenkin onnistumisia toisessa päässä ja kuroi kotijohdon pienemmäksi. Hurjan ottelun pelanneen Taru Tuukkasen (37/7) johdolla Martinhallissa mentiin puoliajalle lukemisssa 41-34.

- Ensimmäisellä puoliajalla tuli vielä hetkittäin nukahduksia, joista PeKa satutti välittömästi ja isosti. Nukahdus tuli jossain levypallotilanteessa tai puolustuksen rotaatiossa ja aina PeKa rankaisi. Hyökkäyksessä pystyttiin kuitenkin suorittamaan hyvin, HyPo-luotsi Miikka Sopanen totesi.

Tuukkanen taiteili 15 pistettä emäntien 17 ensimmäisestä pisteestä toisell puoliajalla ja siivitti Pontevan jo 58-41 -johtoon. Bria Goss (8/2) nosti summerin soidessa lay-upin koriin ja päätösneljännekselle lähdettiin 65-45 -kotijohdossa.

Viimeisellä neljänneksellä ero alkoi lähennellä jo 30 pistettä, eikä päätöskymppi tarjoillut 712-päiselle kotiyleisölle suurempaa jännitettävää. 

- Hyvällä pelillä hyvä voitto. Taas ollaan yksi edellä, nyt pitää vain hakea vielä se vierasvoitto. Maanantain peliin lähdetään hyvällä mielellä, sillä läksyt on luettu, Tuukkanen kertoi.

Kymmenen syöttöä tarjoillut Henna Salomaa (9/3/10) kuului voittajien parhaimmistoon Tuukkasen lisäksi. Peli-Karhuilta 13 pistettä naiseen heittivät Akilah Sims (13/13/5) sekä Saara Wahlgren (13/4).

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
29.10.2025 21:35 Naisten Korisliiga

EBT ja Pyrintö vierasvoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.

26.10.2025 17:37 Naisten Korisliiga

Vedolle vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.

24.10.2025 19:30 Naisten Korisliiga

HBA kaatoi EBT:n perjantain päiväpelissä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

17.10.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kauden ensimmäinen Helsingin paikallinen HBA:n nimiin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.

15.10.2025 22:04 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut piti BC Nokian kurissa

Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.

11.10.2025 20:37 Naisten Korisliiga

PeKa ja Pyrintö jatkavat puhtaalla pelillä - Hongalle ja ViVe:lle ensimmäiset voitot

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

4.10.2025 19:54 Naisten Korisliiga

EBT vei kauden ensimmäisen paikalliskamppailun - Pyrintö avasi kautensa voitolla

Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia