Honka yllätti KTP:n Korisliigassa

13.10.2006 Espoon Honka haki Korisliigaa johtaneelta KTP Basketilta perjantaina Kotkasta yllättävän suurinumeroisen vierasvoiton 91-65 (38-39). KTP oli kärsinyt ennen perjantaita vain yhden tappion ja Hongalla oli ainoastaan yksi voitto. Sarjan ennakkosuosikkeihin nostetut espoolaiset näyttävät ryhtyneen lunastamaan odotettuja asemiaan.

Honka ei tosin ollut aivan niin ylivoimainen kuin mitä loppunumerot kertovat, sillä KTP pysyi vieraiden tahdissa kolmannen jakson loppupuolelle asti. KTP:n ryhti romahti, kun Hongan johto kasvoi ennen päätösjaksoa kymmenen pisteeseen. Viimeinen neljännes olikin sitten Hongan näytöstä numeroin 28-12.

Tasaisen tehokkaasta Hongasta Jukka Matinen heitti 20 pistettä, Monte Cummings 19, Kimmo Muurinen 18 ja Matthew Williams 17 pistettä.

- Honka oli tänään todella erinomainen. Turha tätä tappiota on lähteä selittelemään, myönsi KTP:n valmentaja Ray Ailus reilusti.

25 pallonmenetystä kärsineen ja vain seitsemän vapaaheittoa heittäneen KTP:n tehokkaimpia olivat Jerald Fields 17:llä ja Jan-Michael Thomas 13 pisteellä. 

Kataja ja ToPo kärkipariksi

Korisliigan johtoon nousivat Joensuun Kataja ja helsinkiläinen ToPo, jotka ottivat perjantaina neljännet voittonsa.

Kataja päihitti Joensuussa Namika Lahden selvästi 94-67 (38-32) ja ToPo haki Porvoosta vierasvoiton Tarmosta myös reilulla erolla lukemin 83-60 (47-33).

Kataja piti Namika Lahtea vastaan pitkään niukkaa johtoa, mutta alkoi kolmannella jaksolla kasvattaa eroa yli kymmenen pisteen. Lahtelaiset eivät pystyneet vastaamaan kotijoukkueen kiriin ja viimeisellä jaksolla ero repesi lopulliseen 27 pisteen eroon.

Katajalta löytyi peräti kuusi kaksinumeroisiin pisteisiin yltänyttä peluria, joista Sami Lehtoranta (18), Petri Virtanen (17) ja Anssi Kinnaslampi (16) olivat tehokkaimpia. Luke Lloyd haali 16 levypalloa.

Namikan ylivoimainen ykkönen oli Lee Scruggs 24 pisteellä.

ToPo lähti Porvoossa karkuteille heti ensimmäisellä neljänneksellä ja toisella jaksolla ero repesi jo 16 pisteeseen. Peli ratkesi lopullisesti kolmannen jakson alussa, kun vierasjohto kasvoi 20 pisteeseen.

ToPo sai pistetilastoonsa kymmenen pelaajaa, joista tehokkain oli 19 pistettä nakannut Todd Okeson.

- Vihdoinkin! Henkilökohtaisesti oli jo aika onnistua. Pelasimme joukkueena viisasti ja meillä on hyvä materiaali, kommentoi kaaren takaa tarkasti nakuttanut Okeson.

Vaisun Tarmon tehokkain oli 16 pistettä ja 14 levypalloa kerännyt Ryan McDade.

(STT - Koris.net) 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa ryysyistä rikkauksiin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

Näytä lisää vastaavia