5.4.2014 Tapiolan Honka kipusi entistäkin vahvempiin asemiin pudotuspelikamppailussa yllättämällä runkosarjan voittoa tavoittelevan ja kaksi viimeistä Suomen mestaruutta voittaneen Nilan Bisonsin Loimaalla 77–88 (36–52). Lappeenrannassa Katajan voitto Namikasta varmisti Namikan tipahtaneen pudotuspelikamppailusta.

Brady Morningstarin Honka yllätti Bisonsin Loimaalla.

Jared Newsonin Kataja nautiskeli voiton Lappeenrannassa. Kuvat: Francois Perthuis & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Tammikuussa Hongan ja Bisonsin välinen ottelu Loimaalla päättyi 39 pisteen murskavoittoon, mutta nyt Honka hallitsi alusta loppuun.
Honka pakotti aktiivisella paikkapuolustuksellaan Bisonsin hyppyheittojoukkueeksi ja karautti toisella neljänneksellä 16 pisteen johtoon, jota Bisons ei pystynyt kaventamaan pelin jälkipuolikkaalla kymmentä pienemmäksi.
– Onnistuimme sekoittamaan Bisonsin hyökkäyspelin täysin pelaamalla käytännössä koko ajan paikkapuolustusta. Bisons ei tainnut odottaa sitä. Myös hyökkäyspäässä meillä oli hyvä iltapuhde, kertasi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen tyytyväisenä.
Espoolaisista Brady Morningstar (22/3/5 syöttöä) pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan. Ronnie Clark (19/5), Tuomas Iisalo (15/9/3 syöttöä), Jaraun Burrows (14/9/4 syöttöä/2 blokkia) ja Villematti Kopio (11/2) pussittivat myös kaksinumeroiset.
Bisonsista Matti Nuutinen (14/3) ja Ville Mäkäläinen (11/4) olivat parhaat.
Joensuulainen Kataja Basket on viime vuosina hallinnut Karjalan paikalliskamppailuja, eikä tahti muuttunut lauantainakaan, kun joensuulaiset hakivat Lappeenrannasta 75–88 (36–42)-vierasvoiton.
Rutiinilla peliä hallinnut Kataja kasvatti viimeisen jakson alussa johtonsa jo 23 pisteeseen, jonka Namika kuroi viime minuuteilla kymmenen pisteen tuntumaan. Lähemmäs Namika ei kuitenkaan päässyt.
Jopa 14 kertaa kolmoskaaren takaa onnistuneesta Katajasta Jared Newson (26/9), Alex Wesby (16/5), Teemu Rannikko (14/3/6 syöttöä/3 riistoa) ja Mike Morrison (11/11) muodostivat joukkueen ”luunelosen”.
Namikasta Todd Brown (30/12/5 syöttöä) oli ylitse muiden ja Eero Aaltonen (12/2) pelasi pirteästi.
(STT)
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.