Honka irtisanoi Doylen sopimuksen, KTP hankki Perryn korvaajan

27.10.2003 Espoolaisjoukkue Honka on irtisanonut EU-pelaajansa Mike Doylen sopimuksen. Joukkue esiintyi ilman Doylea jo perjantaina 24.10., kun kotkalainen KTP yllätti Hongan Tapiolassa lukemin 103-92. Samaisessa ottelussa KTP esitteli uuden pelurinsa, Keith Vasselin.

Hongan mukaan ranskalaisen Doylen peliesitykset olivat kelvollisia, mutta miehen persoona ei istunut joukkueeseen. Honka etsii jo Doylen korvaajaa. Mike Doyle ennätti pelata SM-Koriksessa kolme ottelua 13,3 pisteen ja 3,7 levypallon keskiarvoilla.  

KTP joutui uudelleen EU-pelaajajahtiin, kun alkukauden Kotkassa pelannut Dwayne Perry päätti omatoimisesti koeaikansa. KTP ei aikaillut, vaan kaappasi riveihinsä Keith Vassellin. Kanadan maajoukkueessa vuodet 1995-2000 pelannut, mutta myös Islannin passin omaava Vassel teki SM-debyyttinsä jo voitokkaassa Honka-ottelussa. Vain yksissä yhteisharjoituksissa ennen Honka-peliä ollut Vassell kirjautti mukavasti 24 minuutissa 14 pistettä ja neljä levypalloa.  

Vassell on 195-senttinen laituri, joka siirtyi Islantiin 1990-luvun puolivälissä valmistuttuaan kanadalaisesta Brandonin yliopistosta. Viime kaudella Vassell edusti maan pääsarjassa Hamaria, jonka riveissä hän teki keskimäärin 24,7 pistettä ja poimi 10,9 levypalloa.  

Huima luopui Carlislesta ja Barnesista 

Honka ja KTP eivät ole SM-Koriksen ainoat joukkueet, joissa on pistetty pelaajapakkaa uusiksi. Äänekosken Huima on antanut lähtöpassit amerikkalaiselle Don Carlislelle ja EU-mies Stephen Barnesille. Joukkueen riveissä jatkaa alun perin Huimaan hankittu, mutta loukkaantumisesta kärsinyt Andrew Wormsley.  

Carlisle tuurasi Wormsleya SM-Koriksessa neljän ottelun ajan. Mies ei vakuuttanut Huiman johtoa 13,0 pisteen ja 8,3 levypallon keskiarvoillaan. Barnes esiintyi ajoittain pirteästi ja tehtaili kolmessa SM-pelissään keskiarvoikseen 20,0 pistettä ja 9,3 levyriä. Huima ei luopunutkaan Barnesista tämän peliesitysten vuoksi, vaan siksi, että mies kärsii ns. hyppääjän polvesta.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia