21.4.2007 Espoon Honka käynnisti Korisliigan finaalisarjan komeasti kukistamalla Namika Lahden Tapiolan Urheiluhallissa numeroin 90-76 (50-34). Kotiedustaan visusti kiinni pitävä Honka ei ole hävinnyt tänä keväänä ainoatakaan playoff-peliä Tapiolassa.
- Kova voitto. Olen erityisen tyytyväinen puolustukseemme. Vaikka hyökkäyspeliimme jäikin vielä parantamisen varaa, niin se oli hyvä asia, että pystyimme tekemään pisteitä leveällä rintamalla, totesi Hongan päävalmentaja Mihailo Pavicevic.
Pavicevic sai olla tyytyväinen myös joukkueeseen asenteeseen. Peliin kovalla sykkeellä tullut ja heti kättelyssä 9-0–johtoon hurjastellut Honka karisti vieraansa kannoiltaan käytännössä jo toisella neljänneksellä.
Vahvasti puolustanut ja vauhdikkaasti hyökkäyksiään päättänyt Honka karkasi 29-27 -numeroista pikaisesti 50-34 –taukojohtoon ja ero olisi voinut kasvaa suuremmaksikin ilman ohisudittuja vapaaheittoja ja lay-upeja. Näytti siltä, että Lahden selkäranka oli katkennut odotettua helpommin.
- Meillä ei toiminut puolustus eikä hyökkäys varsinkaan ensimmäisellä puoliajalla. Silloin jälki on tällaista Hongan tasoista joukkuetta vastaan, myönsi Namika Lahden kapteeni Ville Mäkäläinen (16/4).
Lahti kävi tosin sitkeästi vielä kahdeksan pisteen päässä tilanteessa 79-71, kun peliaikaa oli jäljellä enää 2.20. Se jäi kuitenkin pelkäksi kosmetiikaksi, kun viivalta lähes täysosumatyötä tehnyt Hongan Petteri Koponen (15/2) pisti molemmat vapaaheittonsa kylmähermoisesti pussiin ja Matt Williams (15/9) täydensi työn tyylipuhtaalla hyppyheitolla.
- Pääsimme lopussa horjuttamaan vähän Honkaa ja olemme siinä joskus onnistuneetkin, mutta tällä kertaa kotijoukkue ei sortunut paniikkiin missään vaiheessa, korosti Lahden valmentaja Lars Ekström.
Honka lähti ensimmäiseen finaaliin tuntuvasti kovemmalla latauksella.
- Olimme todellakin valmiit pelaamaan tiukasti heti alusta lähtien. Samalla pelasimme järkevästi. Puolustimme hyvin ja pääsimme juoksemaan sitä kautta nopeita hyökkäyksiä sisään. Täytyy kuitenkin muistaa, että tämä oli vasta finaalisarjan ensimmäinen peli, totesi Koponen.
Lahden tunnetusti ärhäkästä puolustuksesta oli terävin silaus poissa, eikä se päässyt missään vaiheessa kunnolla kiinni Hongan pelintekijöihin.
- Emme tosiaankaan onnistuneet Hongan takamiesten hiillostamisessa toivotulla tavalla, myönsi Ekström.
Voittajista varsinkin Tim Kisner (12/4) pelasi loistavan ottelun. Taitava Kisnerin juonikkaista käsistä lähti edelleen kuusi komeaa koriin johtanutta syöttöä. Niistä pääsivät nauttimaan kovia tahtokoreja hienolla prosentilla viimeistelleet Monte Cummings (20/4) ja Honkaa niillä muutamilla vaikeimmilla hetkillä pystyssä pitänyt Kimmo Muurinen (13/2), joka nautti pelistä jokaisella solullaan tuore kolmen vuoden jatkosopimus taskussaan.
- Hyvää hyökkäyspeliä meiltä. Ottelussa sai pelata kovaa, mutta otteet säilyivät silti siisteinä. Tästä on hyvä jatkaa sunnuntaina Lahdessa.
Honka nosteli tavoilleen uskollisesti erityisesti kahden pisteen heittojaan vakuuttavasti säkkiin, joskin tunnetusti tarkkakätisen kapteenin Jukka Matisen (9/5) käsi ei ollut vielä lauantaina parhaimmillaan: kakkoset 1/4 ja kolmoset 1/6.
Namikan otteet eivät säväyttäneet Espoossa, mutta kovahenkinen joukkue on noussut ennenkin tukalasta asemasta takaisin taisteluun. Sen päälle Ekström laskee tälläkin kertaa.
- Luotan siihen, että sunnuntaina kotisalissa nähdään aivan erilainen Namika Lahti, kunhan puolustus saadaan kuntoon ja samalla 1500 lahtelaiskatsojan tuki puolellemme.
Namika Lahden onnistujat jäivät ensimmäisessä finaalissa vähiin kapteeni Ville Mäkäläisen lisäksi. Näkyvimmin esiin nousi Lee Scruggs, joka viimeisteli lähinnä kaukaa ja kovalla prosentilla 20 pistettä. Scruggs tosin teki pisteistään valtaosan jo ensimmäisellä neljänneksellä. Sidney Holmes sai kokoon 12 ja Tim Bograkos 11 pistettä.
Finaalisarja jatkuu sunnuntaina Lahden Urheilutalossa klo 14.30. Kolmas ottelu on vuorossa tiistaina Tapiolan Urheiluhallissa klo 18.30. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa http://www.basket.fi/.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.