Hongan tulokas hurjana Uudessakaupungissa

29.2.2008 Espoon Honka kokosi hajanaiset rivinsä Korisliigan perjantaisessa vieraspelissä Uudessakaupungissa ja haki voiton Korihaista lukemin 88-100 (45-49). Hongan uusi amerikkalaisvahvistus Akeem Scott palasi perjantaina Korisliigaan virtaa täynnä ja tavalla, joka ei jättänyt jossitteluille sijaa.

Keskiviikkona kotonaan sarjajumbo Karkkilalle hävinneen Hongan kokoonpano on elänyt pelistä toiseen. Nyt poissa olivat sairastuneet maajoukkuemiehet Petteri Koponen ja Kimmo Muurinen sekä myös yhdysvaltalainen takamies Keddric Mays, jonka keskiviikkoinen debyytti ei vakuuttanut seurajohtoa.

Uutena pelaajana Hongassa esiintyi kauden tähän asti Vantaan Pussihukissa 1. divisioonaa pelannut yhdysvaltalainen takamies Akeem Scott. Hän on jo neljäs kauden aikana Korisliigaan sarjaa alempaa poimittu ulkomaalaisvahvistus. Viime kaudella juuri Korihaita vahvistanut Scott osui vanhoihin kotikoreihinsa huikeasti heitettyään nyt kauden piste-ennätykseksi komeat 45 pistettä.

- Hieno peli nimenomaan koko joukkueelta. Noudatin päävalmentajamme Mihailo Pavicevicin pelisuunnitelmaa ja pistin pallot pussiin tilaisuuden tullen. Ei tässä mitään sen ihmeempää, myhäili Scott.

Scott vauhditti Hongan kaukoheittopeliä upotettuaan Hongan 17:stä kolmen pisteen korista seitsemän.

- Peli on sama I divisioonassa ja liigassa. Myös kolmen pisteen heittokaari on yhtä kaukana, pudotteli Scott tyytyväinen hymy kasvoillaan.

Jukka Matinen säesti Scottia 27 pisteellään. Darius Glover teki Korihaille 21 pistettä ja Glenn Stokes 18. 

KTP pisteen Katajaa parempi 

Sarjan tasaisessa keskikastissa KTP otti täpärän kotivoiton Joensuun Katajasta pistein 85-84 (36-43).

Kataja johti peliä viimeisen neljänneksen alkupuolelle asti. Jakso eteni äärimmäisen tasaisesti, ja viimeisellä minuutilla KTP nousi Jermaine Spiveyn ja Steve Smithin vapaaheitoilla 85-81 -johtoon. Katajan Louis Hinnant heitti viime hetkillä vielä kolmosen koriin, mutta vieraiden kiri jäi pisteen päähän.

Smith keräsi KTP:lle 23 pistettä ja Spivey sekä Toni Ilmonen 17.

Hinnant heitti Katajalle 24 pistettä ja Andre Foreman 20.

LrNMKY ylivoimainen 

Maanantaina ToPon murskannut Lappeenrannan NMKY jatkoi ylivoimaisia voittojaan nyt kotipelissä, kun Kauhajoen Karhu kaatui 41 pisteen erolla tuloksella 111-70 (56-33).

Kotijoukkue hallitsi peliä alusta asti ja kasvatti johtoaan etenkin viimeisellä neljänneksellä, jonka se voitti 35-15.

15 kolmen pisteen koria upottaneesta LrNMKY:stä Adrian Henning heitti 30 ja Petri Virtanen 20 pistettä.

Karhusta löytyi tehoa vain Cedric McGowanilta 23 pisteen edestä.

(STT - Koris.net)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

Näytä lisää vastaavia