27.4.2007 Koripallon tuoreen Suomen mestarin Espoon Hongan pelintekijä Petteri Koponen, 19, ilmoittautuu NBA:n varaustilaisuuteen. Varaustilaisuus järjestetään 28. kesäkuuta Madison Square Gardenissa New Yorkissa.
- Tavoitteena on tietenkin ensimmäisen kierroksen varaus. Jos näyttää siltä, ettei se toteudu, vedän nimeni pois listoilta 18. kesäkuuta mennessä. Silloin katseet suunnataan Euroopan kentille, kertoo Koponen, jolla on voimassaoleva sopimus Hongan kanssa.
Memphisissä pelatussa Nike Hoop Summit-ottelussa edukseen esiintyneen Koposen agenttina NBA:n suuntaan toimii Pinnacle Management-yhtiötä edustava Mark Cornstein. Pinnaclen asiakkaina ovat muun muassa Primoz Brezec, Beno Udrich, Esteban Batista, Darko Milicic ja Nenad Kristic.
- Sain Hongan päävalmentajan Mihailo Pavicevicin välityksellä oikeastaan pelkkää positiivista palautetta tästä agenttitoimistosta, joten valinta oli sen myötä helppo.
Koponen tapaa agenttinsa Cornsteinin 20. toukokuuta New Yorkissa.
- Cornstein valmistaa minua NBA:n varaustilaisuuteen ja järjestää näytille niille seuroille, jotka ovat minusta kiinnostuneet. Harjoittelen samalla Yhdysvalloissa, jotta olen hyvässä kunnossa kesäkuussa järjestettävillä workout-leireillä, toteaa Koponen.
Koponen painottaa, että hän ei hätäile NBA:n suuntaan. Kaikki kortit katsotaan tarkkaan.
- Minulla on vielä kolme vuotta aikaa tulla varatuksi sinne. Jos tosiaankin näyttää siltä, että ensimmäisen kierroksen varaus ei toteudu, niin sen jälkeen katsotaan Euroopan optio. Eihän sitä koskaan tiedä, mutta näillä näkymin on epätodennäköistä, että pelaan ensi kaudella Hongassa.
Espoon Hongan omistajan Mika Sohlbergin mukaan Koposta kohtaan on ehditty osoittaa paljon kiinnostusta Euroopan suunnalta.
- Jos NBA-kuvio ei vielä toteudu, niin Honka auttaa Koposta löytämään hyvän seuran Euroopasta. Tässä tapauksessa Honka joko vuokraa tai myy Koposen johonkin eurooppalaiseen seuraan, kertoo Sohlberg.
Kautta aikain neljä suomalaispelaajaa on tullut varatuksi NBA:han. Los Angeles Lakers huusi ensimmäisenä suomalaisnimenä Kari Liimon vuonna 1969. Kalevi Sarkalahti varattiin vuonna 1973 (Phoenix) ja Timo Saarelainen vuonna 1985 (LA Lakers).
Kaikkien aikojen korkein suomalaisvaraus on Hanno Möttölä, jonka Atlanta Hawks vei vuoden 2000 varaustilaisuuden 40. vuorolla. Möttölä pelasi ensimmäisenä suomalaisena NBA:ssa ja Hawksissa kaudet 2000-02.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.