28.3.2008 Helsingin NMKY saavutti ensimmäisten naisten SM-mitalinsa sitten vuoden 1985 voitettuaan Äänekosken Huiman pronssiottelussa Urheilutalossa selkein lukemin 93–78 (52–37).
Viime kaudeksi SM-sarjaan noussut HNMKY ponnisti mitaleille täysin kotimaisin voimin. Seuran tämän kauden hankinnat olivat ratkaisuottelussa täyden peliajan urakoineet pelintekijä Mari Puustinen sekä kasvattajaseuraansa palanneet korinaluspelaajat Niina ja Jenni Laaksonen.
Huiman Kenya Robinson (23/8) pystyi painimaan korinalustalla Laaksosen sisaruksia vastaan, mutta hänen kamppailunsa päättyi viidenteen virheeseen jo kolmannen erän puolivälissä.
Niina (29/17) ja Jenni Laaksonen (24/14) heittivät korkeat pistemäärät, mutta olivat vahvoja myös levypalloissa molemmilla koreilla.
Huiman virhevaikeuksia kuvaten neljän vierasjoukkueen pelaajan virhetili oli täynnä jo 38. peliminuutilla. HNMKY upotti vapaaheittonsa (28/31) huikealla teholla.
– Aina pitää olla uskoa mestaruuteen, mutta on kausi hienoa päättää pronssimitaleihinkin. Erityisen hienoa on, että saavutimme tämän täysin suomalaisella joukkueella, iloitsi kolmen vuoden ulkomaanreissuilta kolmannen SM-pronssinsa hakuun saapunut Niina Laaksonen.
– Yllätyin, ettei Huima saanut Jennistä juuri minkäänlaista otetta. Suurin ero oli ehkä kuitenkin siinä, että huimalaiset ovat keräilleet mitaleita ennenkin, mutta meistä suurimmalle osalle tämä oli ensimmäinen aikuisten SM-mitali, iloitsi HNMKY:n valmentaja Jussi Laakso.
Naisten SM-pudotuspelien tulokset, tulevat ottelut ja täydelliset tilastot löytyvät Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.
Kesän 2026 3x3 SM-kiertue on täydessä vauhdissa, ja seuraavat tapahtumat tarjoavat niin pelaajille kuin katsojille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea urbaanin koripallon sykkeen keskellä kaupunkien kesätunnelmaa. Kiertue jatkuu Helsingin Narinkkatorilla ja Kotkan perinteikkäillä Meripäivillä ennen huipentumistaan elokuun SM-finaaleihin Espoossa.
Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Koripallon Suomen Cup palaa kilpailuohjelmaan kahden vuoden tauon jälkeen kaudeksi 2026–27, kun naiset sekä miehet pelaavat cup-mestaruudesta kotiyleisön edessä.
Naisten Korisliiga-kevään hopeajuhliin päättänyt Suomen Olympiakomitean, pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhean ja Koripalloliiton yhteinen pelaajahautomo HBA-Märsky lähtee eurokentille. Pääosin nuorten EM-mitaleja viime vuosina voittaneista lukioikäisistä pelaajista koostuva HBA-Märsky pelaa syksyllä Naisten Korisliigan lisäksi Euroopan toiseksi korkeatasoisinta kansainvälistä seurajoukkuekilpailua, Eurocupia.
Hollannin liigaan saatiin keskiviikkoiltana suomalaismestari. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Erik Sajantilan edustama Landstede Hammers päihitti finaalisarjan neljännessä osaottelussa ennakkosuosikki ZZ Leidenin lukemin 90-74 (46-47) ja otti siten mestaruuteen tarvittavan kolmannen finaalivoittonsa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.