20.8.2010 Hilpi Savikko valmentaa Keravan Kori-80:n naisten SM-joukkuetta Keravan Energia Teamia pelikaudella 2010/11. Savikon sopimukseen kuuluu myös neuvottelut seuraavasta kaudesta.
Hilpi Savikko palaa naisten SM-sarjan sivurajoille pelikaudella 2010/11. Kuva: Pentti Pekkala.
Hilpi Savikolla on takanaan pitkä pelaaja- ja valmentajaura suomalaisessa huippukoripallossa, jonka lisäksi hän on pelannut ammatikseen Ruotsin pääsarjassa. Savikolle myönnettiin naisten SM-sarjan vuoden valmentajan palkinto Koripalloliiton kevään 2000 palkintogaalassa hänen valmennettuaan Pantterit naisten Suomen mestariksi 1999 ja 2000. Naisten maajoukkueen päävalmentajana Savikko toimi vuosina 2005-07.
Savikko on myös valmentajakoulutuksensa ja -kokemuksensa perusteella saavuttanut Suomen korkeimman valmentajakoulutustason.
- Tällä kertaa valmentajaratkaisun löytyminen kesti kauan, mutta tätä sopimusta kannatti odottaa, hymyilee Kori-80:n puheenjohtaja Markus Virtanen.
- Meillä on Hilpin kanssa selvä suunnitelma joukkueen kokoamiseksi, mutta työ on vielä kesken. Keravan Energia Teamin tavoitteena on koota iskukykyinen joukkue alkavalle sarjakaudella ja päästä pelaamaan pudotuspelejä.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.
Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.
BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.