Helmikuun kuukauden pelaaja Ilmar’I Thomas: ’’ Tavoitteenamme on voittaa mestaruus’’

15.3.2024 15:17 ToPo:n Ilmar’I Thomas valittiin helmikuussa Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Valinta oli pelaajalle toinen. Edellinen valinta tuli viime kaudella.

Ilmar'I Thomas lukeutuu sarjan parhaimmistoon. Kuva: Ville Vuorinen

Thomas pelaa toista peräkkäistä kauttaan ToPo:n paidassa. Hän onkin ollut joukkueensa kantavia voimia läpi kauden ja on otteillaan avittanut ToPo:n jo Suomen Cupin voittoon sekä runkosarjan ykköseksi. Kauden tilastot ovat hienoa luettavaa.

Hän on tilastoinut 22 ottelussa keskimäärin 24,8 pistettä, 7,3 levypalloa ja 2,9 koriin johtanutta syöttöä. Teholukema 28,7 on myös komea. Pelaajan mukaan kehitettävää kuitenkin löytyy.

- Tämä kausi on ollut minulta ihan ok tekemistä henkilökohtaisella tasolla. Minulla on kuitenkin edelleen kehitettäviä osa-alueita pelaajana.

Helmikuussa ToPo:lle kertyi neljä voittoa viidestä ottelusta. Thomas tilastoi näissä peleissä keskimäärin 30,0 pistettä, 7,4 levypalloa ja 3,0 syöttöä. ToPo on ollut vahva kauden alusta alkaen.

- Joukkueemme on ollut todella tasainen läpi kauden. Olemme kehittyneet kauden alusta. Toivottavasti pystymme jatkamaan samaa kauden loppuun asti. Suurin avain menestykseemme on mielestäni ollut se, että olemme pelanneet hyvin joukkueena molemmissa päädyissä, Thomas sanoo.

Helsinkiläisjoukkue on ollut läpi kauden hyvä ja on ehkä suurin suosikki kevättä ajatellen

- Tavoitteenamme on voittaa mestaruus, mutta meidän pitää edetä ottelu kerrallaan. Meidän täytyy edelleen parantaa niin hyökkäys kuin puolustuspäässä ja tehdä pienet asiat oikein, jotta pääsemme tavoitteeseemme, 23-vuotias pelaaja sanoo.

Naisten Korisliigan tason UCLA:n yliopiston kasvatti näkee hyvänä.

- Mielestäni tässä sarjassa on loistavia pelaajia ja todella hyviä joukkueita. Erityisesti pudotuspeleissä jokaiseen peliin on tultava valmiina.

Koripallon lisäksi Thomas on löytänyt mieluisaa tekemistä Helsingistä.

- Olen nauttinut shoppailusta, kävelyistä ja kaupunkiin tutustumisesta.

Tällä hetkellä Thomasin tavoitteena on Suomen mestaruus. Tulevaisuudessa myös muiden maiden liigat kiinnostavat.

- Suunnitelmanani on kehittyä koripalloilijana ja pelata korkeatasoisissa sarjoissa eri maissa, hän sanoo.

Henkilöt

 
11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia