22.6.2017 Naisten Korisliigassa pelaavan Helmi Basket HBA:n Noora Parttimaa, 18, lähtee tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltojen junior college -sarjaan NJCAA:han. Sheridan Collegeen siirtyvä Parttimaa on kahdeksas HBA-pelaaja, joka siirtyy kaudeksi 2017/2018 Yhdysvaltoihin.
Helmi Basket HBA:n Noora Parttimaan tulevan kauden osoite on Yhdysvallat ja Sheridan College. Kuva: Oma Design.
– Kaikki kahdeksan HBA-senioria on nyt sitten saanut paikan jatkaa pelaamista ja ennen kaikkea laadukasta harjoittelua Yhdysvaltojen yliopistokentillä, HBA:n päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
Päättyneellä kaudella Loimaan Korikonkareiden kasvatti heitti HBA:lle keskimäärin 2,5 pistettä ja haki 1,2 levypalloa ottelua kohden. Nuoresta iästään huolimatta 175-senttinen Parttimaa on pelannut Naisten Korisliigaa jo kolmen kauden ajan, joista kaksi ensimmäistä Forssan Alussa.
– Olen äärimmäisen iloinen että Noora sai tämän mahdollisuuden. Hän todella rakastaa koripalloa ja hänellä on toisaalta ollut aivan liian paljon harmeja loukkaantumisten muodossa. Nooralla on Sheridanissa hieno mahdollisuus ottaa seuraava askel urallaan, Salminen kertoo.
Nuorten maajoukkueissa Parttimaa on pelannut yhteensä 22 ottelua 3,6 pisteen keskiarvolla.
– Olen todella innoissani ja odottavin mielin. Tämä on seuraava askel eteenpäin ja kohti oikeaa suuntaa. Valitsin Sheridan Collegen, koska uskon, että se on erinomainen paikka kehittyä ja kasvaa pelaajana, Parttimaa kertoo.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.