Gravelinesin shokkialku taivutti Katajan puolivälieräavauksessa

12.3.2013 Ranskan liigaa johtava BCM Gravelines-Dunkerque iski nopeasti ja lujaa EuroChallengen tiistai-illan puolivälieräavauksessaan Joensuun Katajaa vastaan. Gravelines murjoi kuudessa minuutissa taululle 19-2-lukemat ja piti ilmatiiviillä puolustuspelillään Katajan visusti poissa mukavuusalueeltaan. Puolivälieräsarja on katkolla ranskalaisille torstaina Joensuussa.

Gravelines hyödynsi Petri Virtasen Katajan alkujännitystä tiistaina Dunkerquessa.

Johnell Smith oli joensuulaisten pisteykkönen puolivälieräavauksessa. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Jo ennakolta kurinalaiseksi puolustusjoukkueeksi tiedetty Gravelines sulloi puolivälieräottelun ensimmäisillä minuuteilla Joensuun Katajan puristimeen.

 

Kun ilman sormivaivaista ykköstykkiään Jonte Flowersia pelannut Kataja kärsi vielä alkuminuuteilla alkujännityksestä, oli Kataja-luotsi Jukka Toijala pakotettu käyttämään toisen aikalisänsä vain runsaan kuuden pelatun minuutin jälkeen.

 

Gravelines käytti atleettisuutaan häikäilemättä hyödykseen. Kotijoukkueen vahvat ja liikkuvat sentterit sulkivat täysin Katajan pelaajien tien korin alle, ja ranskalaisjoukkueen takakentän terrierit hiillostivat Johnell Smithiä ja Petri Virtasta parhaimmillaan koko kentällä.

 

Ilmiömäisen puolustuspelaamisensa ja vähintään yhtä hurjan vastahyökkäyspelinsä lisäksi Gravelines rankaisi surutta kaaren takaa. Ranskalaisisännät latoivat sukkaan kymmenen kolmosta 43,5% osumatarkkuudella.

 

Kataja onnistui hetkittäin

 

Ottelun loppulukemat eivät kerro aivan koko totuutta, sillä alkushokista toivuttuaan Kataja onnistui paikoin hyödyntämään vahvuuksiaan onnistuneesti.

 

Joensuulaiset saivat toisesta jaksosta alkaen pelattua pallon hyviin kaukoheittopaikkoihin, vaikka kolmosprosentti (30,8%) ei tiistaina yltänytkään taivaisiin. Jerald Fields löysi syötöillään takaoveen leikanneen Johnell Smithin useita kertoja, ja Dan Coleman uskalsi haastaa Gravelinesin ison osaston levypallokamppailussa.

 

Kataja onnistui myös rutiinipuolustuksellaan aiheuttamaan Gravelinesille tukun pallonmenetyksiä – olkoonkin, että isäntäjoukkue oli jälkitilanteissa terävämpi ja onnistui ennaltaehkäisemään Katajan nopeat vastahyökkäykset lähes järjestäen.

 

Korin alla Gravelines oli kuitenkin herra ja hidalgo. Ranskalaiset upottivat 31 kahden pisteen heittoa 52,5% osumatarkkuudella ja kaapivat levypallot 38-28. Gravelinesin ison jaoston screenit ja koko joukkueen jouheva pallonliike järjestivät Katajan korin alle rutkasti puolivapaita paikkoja.

 

Johnell Smithin (15/2/3 syöttöä) lisäksi kaksinumeroisille ylsi Katajan pelaajista Petri Virtanen (10/2). Kentän tähti oli kuitenkin Gravelinesin Dwight Buycks (18/3/8 syöttöä/4 riistoa), jolle Kataja ei löytynyt päällystakkia.

 

Gravelines johtaa puolivälieräsarjaa voitoin 1-0 ja on näin ollen voiton päästä EuroChallengen Final Four-paikasta. Joukkueet kohtaavat uudelleen torstaina Joensuun Areenalla.

 

 

BCM Gravelines-Dunkerque – Joensuun Kataja 86–57 (26-7, 46–23, 68–40)

Kataja: Johnell Smith 15/2/3 syöttöä, Petri Virtanen 10/2, Antti Kanervo 8/2, Juho Nenonen 7/0, Dan Coleman 6/7, Juho Lehtoranta 6/2, Sami Lehtoranta 5/3, Jerald Fields 0/3/5 syöttöä

Gravelines:
Dwight Buycks 18/3/8 syöttöä/4 riistoa, Julius Johnson 15/1, Abdoulaye Mbaye 13/4, Yannick Bokolo 11/3/3 syöttöä, Kennedy Winston 10/4.


Lisätietoja: Ottelutilastot
 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia