24.3.2008 Naisten SM-runkosarjaa hallinneet Peli-Karhut ja Catz hakivat välierien toisista kohtaamisista vierasvoiton, joten loppuottelupaikat ovat ensi kertaa katkolla jo keskiviikkona Kotkassa ja Lappeenrannassa.
Karhuvuoren korispyhättöön Äänekosken Huiman vievä PeKa haki Keski-Suomesta kiistattoman voitoin pistein 100-64 (51-33).
- Kenellekään joukkueessa ei muistunut mieleen, olisimmeko joskus aiemmin voittaneet Äänekoskella näin selkeästi ja sataan pisteeseen yltäen, myhäili PeKan valmentaja Seppo Kurki Huiman kaaduttua toistamiseen.
PeKalla on ollut vatsatautia ongelmanaan. Kahdeksalla pelaajalla urakoineesta joukkueesta mm. Shanika Freemanin peliaika jäi siksi alle puoleen täysistä minuuteista.
Kun PeKan pisteitä tehneet seitsemän pelaajaa nakuttivat kuitenkin kaikki kaksinumeroiset lukemat huippunaan Ashley Haynes (22) ja Dionne Pounds (20), ei Huimasta löytynyt vastusta.
- Saimme Huiman hyytymään paikkapuolustukseemme, koska heiltä ei löydy tarpeeksi kaukoheittovoimaa, Kurki huomautti.
Lappeenrantalainen Catz ei tehnyt turhaa matkaa Helsinkiin, vaikka HNMKY laittoikin vieraansa Urheilutalossa kohtalaisen tiukoille. Päätösjakson kahdeksalla pisteellä voittanut Catz otti ottelusarjan toisen voittonsa lukemin 76-59 (39-34).
- Vastustaja pelasi hyvin, mutta joukkueemme loppuhetkien esitys oli taktisesti kypsää. Meille huudellaan juniorien puutteesta, mutta nyt nähtiin tämän olevan naisten SM-sarjaa, kommentoi Catzin valmentaja Tommi Koskinen.
Catzin tehokaksikkona häärivät lähes kahdestaan kotijoukkueen kokoisen pistesaldon koonneet Tamara Tatham (24) ja Lizanne Murphy (21). HNMKY:n hyvin esiintynyt Niina Laaksonen (16/13) ei pystynyt pysäyttämään korilla heitä molempia.
- Olimme harjoitelleet tarpeeksi paikkapuolustusta vastaan, joten HNMKY ei saanut sitä toimimaan, Koskinen korosti.
Naisten SM-pudotuspelien tulokset, tulevat ottelut ja täydelliset tilastot löytyvät Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.