26.2.2010 Korisliigan häntäpään kiihtyvässä taistelussa mukana oleva Forssan Koripojat on vahvistanut miehistöään amerikkalaispelintekijä Tyson Pattersonilla. Suomalaisyleisö muistaa piskuisen (175 cm) Pattersonin kaudelta 2007-08, jolloin hän voitti liigan syöttö- ja riistokuninkuudet ToPo-paidassa.

Korisliiga-kaudella 2007-08 sarjan syöttö- ja riistotilastot voittanut Tyson Patterson on sarjapaikastaan taistelevan FoKoPo-miehistön tuore hankinta. Kuva: Tuomas Venhola.
FoKoPo on jo viikon ajan tutkinut pelaajamarkkinoita. Joukkueen takamiehen Rodrick Stewartin sairastelu käänsi vakaakupin lopulta Tyson Pattersonin puoleen.
- Haemme Tysonilta selkeästi johtajuutta hyökkäyspeliimme sekä aggressiivista puolustuspelaamista. Hän on pelaaja, joka pystyy luomaan paikkoja muille ja pystyy myös monipuolisiin henkilökohtaisiin ratkaisuihin hyökkäyspäässä, kertoi FoKoPon päävalmentaja Ari Mikkola.
Tyson Patterson tehtaili kaudella 2007-08 ToPossa runkosarjan keskiarvoikseen 16,1 pistettä, 5,2 syöttöä ja 3,0 riistoa. Syöttö- ja riistolukemat riittivät paremmuustilastojen ykkössijoihin. Sittemmin Patterson on esiintynyt Sveitsin ja Meksikon liigoissa. Sveitsin pääsarjassa Patterson teki Lausannelle tammikuun viidessä ottelussa keskimäärin 9,2 pistettä ja jakeli peräti 6,8 syöttöä.
FoKoPo pitää riveissään Pattersonin ohella Stewartin, Alex Barnettin ja Durell Vinsonin valiten kuhunkin otteluun sopivan ulkomaalaiskolmikon.
Yhdeksän ottelun tappioputkessa olevalla, perjantaina Tampereen Pyrintöä isännöivällä Forssalla on loppukaudeksi kirkas tavoite.
- Maaliskuun ainoana tavoitteena on ottaa tarvittavat voitot, jotta Kauhajoki ja Vilpas jäisivät taakse, Mikkola linjasi.
Kun Korisliigan runkosarjaa on yhdeksän ottelua jäljellä, ovat Kauhajoki, FoKoPo ja Vilpas neljän pisteen sisällä sijoilla 10-12. Runkosarjan viimeinen (12:s) putoaa suoraan I divisioonaan ja toiseksi viimeinen karsii liigapaikastaan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.