23.4.2020 12:23 Wartti Basketin kasvatti Elina Oravakangas solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.
Oravakangas juhli Suomen mestaruutta PeKan paidassa kauden 2017-18 päätteeksi. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Erinomaisena puolustajana tunnettu 22-vuotias Oravakangas teki päättyneellä kaudella keskiarvokseen 5,4 pistettä ottelua kohden.
Oravakankaalla alkaa kolmas kausi PeKassa. Lisäksi hän on pelannut yhden kauden Yhdysvaltojen yliopistosarjassa sekä muutaman kauden Helmi Capitalsissa I divisioonaa. 178-senttinen Oravakangas on pelannut uransa aikana 23 nuorten maaottelua.
Sopimuksen myötä Pekalla on pelaajasopimukset Zykera Ricen, Elena Melton, Noora Järvikankaan ja Elina Oravakankaan kanssa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.