30.8.2012 Viimeiset kolme kautta Kauhajokea Korisliigassa edustanut Eldar Skamo on solminut jatkosopimuksen Karhun kanssa. 198-senttisen ja 25-vuotiaan Skamon tuore sopimus kattaa tulevan pelikauden.

Eldar Skamo aloittaa neljännen kautensa Kauhajoen liigajoukkueessa. Kuva: Francois Perthuis.
Skamon viime kausi oli rikkonainen loukkaantumisten vuoksi. Skamo pelasi Karhun 30 ottelussa ja niissä keskimäärin 23 minuuttia. Hän viimeisteli keskiarvoikseen 7,4 pistettä, 5,1 levypalloa, 1,7 syöttöä ja 0,9 riistoa ottelu kohden.
– Tuttu pelaaja tulee tuttuun konseptiin ja tarvitsimme vielä yhden pelaajan sisärotaatioon. Eldar Skamo todisti viime kaudella, että hän pystyy hyvin pelaamaan odottamallamme pelipaikalla ja pelasi tehokasta koripalloa juuri tuolta paikalta. Kyseessä oli joukkueen kannalta se puuttuva spotti, joka nyt saatiin täytettyä. Olen tyytyväinen, kommentoi Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara.
Eldar Skamon ohella viime kauden joukkueesta Kauhajoella jatkavat Ilkka Vuori, Henri Hirvikoski ja Jussi Eskola. Uusina kotimaisina pelaajina Kauhajoella debytoivat Niko Mattila, Matias Ojala, Marcel Liukko ja Kristofer Clement. Joukkuetta vahvistavat amerikkalaiset Yamene Coleman, J’Nathan Bullock ja Giordan Watson.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.