EBT taistelee, Pantterit ehti jo finaaliin

14.3.2003 Helsinkiläisjoukkue Pantterit puolustaa kolmea peräkkäistä Suomen mestaruuttaan tämän kevään finaaleissa. Pantterit voitti paikallisvastus Pussihukat torstaina 80-68 ja eteni loppuotteluun voitoin 2-0. Toisessa välieräparissa Espoo Basket Team sen sijaan tasasi voitot Äänekosken Huimaa vastaan Jurgita Kausaiten (44/20) uskomattoman yksilösuorituksen siivittämänä.

Huiman ja EBT:n kolmas ja ratkaiseva kohtaaminen pelataan Äänekoskella lauantaina (15.3.) Finaalit käynnistyvät tiistaina (18.3.) Panttereiden kotikentältä Töölön Kisahallista.

Kuten ensimmäisessäkin välierässä ero Huiman ja EBT:n välille syntyi jo varhain. EBT rykäisi kotisalissaan puoliajalle mentäessä jo 11 pisteen kaulan (49-38). Espoolaisten voitto tuli lopulta lukemin 92-74.

Jurgita Kausaite oli häikäisevä. Hän hallitsi suvereenisti ilmatilaa ja korintekokin maistui. Kausaiten 26 pelitilanneheitosta 16 onnistui. Lisäksi käsi oli vakaa myös vapaaheittoviivalla (9/11).

Pantterit ei päässyt Pussihukista helpolla, vaikka alussa näyttikin siltä. Puoliajalla Pantterit johti 40-29 ja toisen puoliajan alussa vielä kasvatti etumatkaansa. PuHu tuli parhaimmillaan kuuden pisteen päähän (63-69), mutta loppuun saakka puristus ei hallitsevia mestareita vastaan riittänyt.

Heli Roukanoja ja Susanna Rinta tekivät Panttereille 16 pistettä kumpikin. Roukanojan lisäksi 12 levypalloa kaapinut Aneta Kausaite takasivat Panttereille korinalustojen hallinnan. Pantterit voitti levyrit 37-21. PuHu:n tehokkain oli Hanna Rotinen (16/8), mutta sisupussi-arvonimen ansaitsee Natalie Powers, joka pelasi peukalo murtuneena 24 minuuttia.

Asiat

 
9.6.2026 15:46 Lastenvalmennusverkosto

Haku avoinna Lastenvalmennusverkostoon 2026-2027

Lastenvalmennusverkosto on Suomen Koripalloliiton ja Kolmen Kampuksen Urheiluopiston järjestämä täydennyskoulutusohjelma suomalaisen lasten valmennuksen kehittämiseksi ja arkisen seuratoiminnan auttamiseksi.

9.6.2026 13:00 Susijengi

Susijengin Open Gym pyörähtänyt käyntiin 42 pelaajan kutsulistalla

Kolmanteen MM-karsintaikkunaan valmistautuvan Susijengin kesä on täydessä käynnissä. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on lähettänyt 42 pelaajalle kutsun alkukesän perinteiseen Open Gym -leiritykseen, jossa eturivin pelaajat niin kotimaasta, Euroopan ammattilaiskentiltä kuin Atlantin takaakin kerääntyvät yhteen.

9.6.2026 10:09 Susiladies

Henna Sandvikin uusi osoite on Belgian pääsarjan Phantoms Boom

Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.

8.6.2026 22:41 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Estudiantesille kirvelevä finaalitappio

Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

8.6.2026 10:27 Pyörätuolikoripallo

Sini Paukkeri valloittaa Italian kenttiä – Pyörätuolikoripalloilijan arki on täynnä työtä ja tavoitteita

Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.

5.6.2026 19:11 3x3

3x3-maajoukkuetoiminta käyntiin – EM-karsinnat Košicessa jo ensi viikolla

Naisten ja miesten 3x3-maajoukkueet ovat aloittaneet yhteisen valmistautumisensa kohti kesän kansainvälisiä haasteita, ja edessä ovat EM-karsinnat Slovakian Košicessa 13.–14. kesäkuuta.

5.6.2026 14:05 Seurat

Tilastointiohjelma vaihtuu – infotilaisuus 15.6.2026

Koripalloliitto vaihtaa kaikissa valtakunnallisissa aikuisten ja nuorten sarjoissa käytettävän tilastointiohjelman. Uuden ohjelman käyttöön järjestetään kesän ja syksyn aikana kohdennettua koulutusta eri tasoisille tilastonpitäjille.

4.6.2026 14:03 Sudenpennut

Sudenpentujen maajoukkuekesän 2026 kotiottelut selvillä

Sudenpentujen valmistautuminen kesän 2026 maaotteluihin ja arvokilpailuihin on käynnistynyt. Kansainvälisten leiritysten ja turnausten ohella eri ikäluokkien maajoukkueita nähdään kesän aikana myös kotikentällä Lohjan Kisakalliossa, jossa pelataan niin yksittäisiä maaotteluita kuin Nordic Championship 2026 -turnauksen (PM-kisat) otteluita.

3.6.2026 08:51 Susiladies

Lotta-Maj Lahtinen jatkaa Espanjan pääsarjan Araskissa

Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.

Näytä lisää vastaavia