EBT ja ViVe voittoihin Naisten Korisliigassa

21.1.2017 Naisten Korisliigan lauantaikierroksella voittoihin ylsivät Espoo Basket Team, joka kaatoi kotonaan Forssan Alun lukemin 77-64 (30-29) sekä Kouvottarista 71-77 (32-43) -vierasvoiton hakenut Vimpelin Veto.

Anni Kujalan ViVe katkaisi kolmen ottelun tappioputkensa.

Lotta Aaltosen EBT:n voittoputki kasvoi kolmeen. Kuvat: Kai Kilappa, Francois Perthuis.

Espoossa avausneljännes eteni tasaisissa merkeissä kori korista ja toiselle neljännekselle lähdettiin tilanteessa 16-16. Myös toinen kymmenminuuttinen noudatti edeltäjänsä kaavaa ja puoliajalle mentäessä taululla oli pisteen kotijohto.

Jälkimmäisen puoliajan alkutekijöiksi FoA karkasi yhdeksän pisteen johtoon, mutta EBT hilasi itsensä hiljalleen iholle ja tuli jakson päätteeksi rinnalle (53-53) Tierra Hendersonin (17/13) onnistuneella kolmosella.

Ottelu jatkui tasaisissa merkeissä aina viimeiselle kahdelle minuutille, kunnes Roosa Lukkarinen (9/7) upotti seitsemän perättäistä pistettä ja johdatti EBT:n kolmanteen perättäiseen voittoon.

Lukkarisen ja Hendersonin lisäksi voittajilta onnistuivat Lotta Aaltonen (18/10) sekä Morgan Bailey (16/8). Alulta kaksinumeroisille pisteille ylsivät Tyonna Snow (20/8) ja Kiana Johnson (14/6).

Lisätiedot: Ottelutilastot

Kouvottarilla vajaa loppukiri

Kolmen ottelun tappioputken katkaissut Veto aloitti taistelun terävästi ja avausneljännes kirjattiin vieraille 13-20. ViVen johto kasvoi toisella kympillä suurimmillaan 15 pisteeseen ja puoliajalle Kouvolassa mentiin yhdeksän pisteen vierasjohdossa.

Myös kolmas neljännes eteni vierasjoukkueen tahdittamana ja ero kasvoi lähemmäs 20 pistettä. Kotijoukkue sai kavennettua neljännelle jaksolle lähdettäessä tilanteeksi 45-58. ViVen johto oli turvallisen tuntuinen 19 pistettä vielä vajaat viisi minuuttia ennen loppua.

Emännät saivat kuitenkin turbovaihteen päälle ja tehtaili peräti 24 pistettä viimeiseen neljään ja puoleen minuuttiin. Kiri jäi kuitenkin hieman vajaaksi Wilesia Hardyn pussittaessa tarkasti vapaaheittonsa.

Voittajilta Hardyn lisäksi pirteästi esiintyivät myös Anni Kujala (13/2) sekä Deven Hunter (14/10). Kouvottarilta suurimmat pisteet keräsivät Jacqueline Luna-Castro (20/14) ja 13 pistettä heittänyt Bianca Barton.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

Näytä lisää vastaavia