Dolenc Kouvoihin, Luoma ja Kauppinen jatkavat

3.8.2013 Kouvolan Kouvojen kotimainen osasto Korisliiga-kauteen 2013/14 on valmistumassa. Viime kauden nuorisokaartiin kuuluneet Jere Luoma ja Juuso Kauppinen ovat solmineet jatkosopimuksen seuran kanssa, ja uutena pelaajana Kymenlaaksoon siirtyy viime kaudet Hongassa pelannut nuorten maajoukkuesentteri Daniel Dolenc.

Daniel Dolenc vahvistaa Kouvojen korinalustaa. Kuva: Francois Perthuis.

205-senttinen, viikon kuluttua 20 vuotta täyttävä Dolenc ehti edustaa Suomea kaikkiaan 114 juniorimaaottelussa. Tänä kesänä Dolenc urakoi Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkueelle 10,0 pistettä ja 6,7 levypalloa ottelua kohden.

 

Dolenc siirtyy Kouvoihin Hongasta, jonka kanssa solmitun sopimuksen seura ja pelaaja purkivat hyvässä yhteisymmärryksessä.

 

– Kouvolassa pääsen keskittymään kokonaan koripalloon, joten varmasti tulee hyvää kehitystä aikaiseksi ja paljon kokemusta Korisliigan peleistä, mikä olikin suurin syy valintaani, kommentoi Dolenc siirtoaan Kouvojen tiedotteessa.

 

– Dolencin kokoa ja levypallopelaamista tarvitaan tulevalla kaudella. Hänelle on kaavailtu jopa mahdollisuutta aloittavan sentterin tontille, Kouvot-päävalmentaja Jyri Lehtonen suunnittelee.

 

Kouvot on solminut lisäksi kaksi jatkosopimusta. Viime kaudella A-poikien SM-sarjan vuoden pelaajaksi valittu Juuso Kauppinen (188 cm/19 v) ja sentteri Jere Luoma (202/20) edustavat Kouvoja myös tulevalla kaudella – Kauppinen kaksivuotisella ja Luoma yksivuotisella sopimuksella.

 

Kouvoilla on voimassa sopimukset kaudelle 2013/14 Ilari Seppälän, Daniel Dolencin, Lawrence Wrightin, Juuso Kauppisen, Alexander Madsenin, Tuomas Hirvosen, Jere Luoman, Juha Piepposen ja Juuso Mäenpään kanssa. Joukkuetta täydennetään ainakin kahdella ulkomaalaispelaajalla.

 

Lisätietoja: Kouvojen tiedote
 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia