31.10.2018 21:51 Espoonlahden urheiluhallissa koettiin naisten Korisliigassa todellinen jännitysnäytelmä, kun kärkipaikkaa pitävä EBT kohtasi viime kauden hopeamitalisti Catzin.

Delaney Hodgins ratkaisi ottelun korin alta vain pari sekuntia ennen peliajan päätöstä. Kuva: Ville Vuorinen.
EBT:n ja Catzin kohtaamisesta kehkeytyi todellinen jännitysnäytelmä joukkueiden kohdatessa Espoossa. Kotijoukkue vei ottelun voiton lopulta itselleen tiukasti kahden pisteen erolla loppunumerojen näyttäessä 77-75 (32-38). EBT jatkaa näin ollen sarjan kärkipaikalla ja otti neljännen peräkkäisen voittonsa. Catzilla on tilillä puolestaan kolme voittoa, ja viisi pelattu ottelua.
Catz dominoi hienoisesti pelin alkua. Vierasjoukkue vei nimiinsä kolme ensimmäistä jaksoa, ja karkasi paikoin jopa 11 pisteen johtoon. EBT ei tästä kuitenkaan lannistunut vaan kuroi eroa tasaisesti umpeen viimeisen neljänneksen kääntyessä taisteluksi rinta rinnan. Catzin pakkaa sekoitti viimeistään avainpelaaja Valencia McFarlandin viides virhe viisi minuuttia ennen pelin päätöstä.
Ottelun reilut neljä viimeistä minuuttia olivat pelkkää kaukoheittojen juhlaa molempien joukkueiden upottaessa vuoron perään onnistumisia omassa päädyssään. Sankarittaren viitan harteilleen ehti jo kertaalleen sovittaa ylleen Catzin Sydney Wallace, joka toi kovalla kolmosellaan vain hetkeä ennen pelin päättymistä joukkueensa tasalukemiin. Catz ehti kuitenkin vain aikalisän ajaksi huokaista helpotuksesta. Kotijoukkueen kuvio sivurajalta tuotti hedelmää, kun Lotta Aaltosen namupassi tavoitti ja Delaney Hodginsin, joka nosti korin alta kylmähermoisesti sisään vain sekunti ennen päätössummerin soittoa sinetöiden joukkueen voiton. Päävalmentaja Niko Hellman oli tyytyväinen joukkueensa suoritukseen:
-Aleigsha Welch oli vielä kovempi kuin oletimme. Catz myös viimeisteli tehokkaammin meihin verrattuna, mutta meitä avittivat huomattavasti voitetut hyökkäyslevypallot, jotka mahdollistivat joitakin ohiheittoja. Olen erittäin tyytyväinen voittoon tänään, vaikka helppoa meillä ollut missään vaiheessa.
Delaney Hodgins ei pelkästään tyytynyt ratkaisemaan peliä. Tämän lisäksi Hogdins upotti 28 pistettä ja kahmi yhdeksän levypalloa. Hänen vanavedessään urakoi Ulriikka Nuolikoski, joka tuli peliin alusti asti pirteällä pelivireellä ja heitti lopulta 14 osumaa. Kamilah Jackson oli ottelussa merkitty pelaaja, mutta saldoksi kertyi lopulta tupla- tupla 14/13.
Catzin riveistä Aleigsha Welch oli totutusti tehokkaalla pelipäällä (27/12/5s). Welchin rinnalla pelissä urakoivat myös Sydney Wallace sekä Valencia McFarland. Wallace naulasi 20 pistettä, ja McFarland tilastoi lukemat (18/6).
- Pelillisesti ihan hyvää suorittamista. Screenien puolustaminen olisi voinut olla tietysti parempaa ja yhteen hyökkäyskuvioon olisi pitänyt reagoida paremmin, mutta muuten homma oli meillä pitkään hallussa. McFarlandin suihkukomennus valitettavasti ratkaisi pelin, mutta en halua ottaa mitään pois EBT:ltä. He pelasivat hyvin ja järkevästi, joten näin tässä nyt vain kävi, valmentaja Mika Haakana kommentoi pelin päättymien jälkeen.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.