Cory Hightower Hongan riveihin

7.9.2004 Espoolainen Honka on hankkinut riveihinsä amerikkalaisen takamies-laituri Cory Hightowerin. 201-senttinen ja 25-vuotias Hightower saapuu Hongan vahvuuteen tiistaina. Väliaikaisesti Hongan väreissä nähdään myös Pussihukkien amerikkalaissentteri Philip Hickey, joka vahvistaa Honkaa kahden viikon lainasopimuksella Euroopan huippujoukkueet Helsinkiin tuovassa Opel Cupissa.

Usean NBA-seuran testaaman, mutta lähinnä USA:n pienemmissä liigoissa urallaan pelanneen Hightowerin odotetaan tuovan Hongan joukkueeseen kosolti kokemusta ja ratkaisuvoimaa.

Uuden vahvistuksen etsintä tuli espoolaisjoukkueessa ajankohtaiseksi pari viikkoa sitten, kun kokenut Marcus Grant loukkasi selkänsä. Grantin toipumisen suhteen joukkueessa seurataan tilannetta kevään ratkaisupelejä silmällä pitäen, jolloin Grant saattaa palata joukkueen vahvuuteen toiseksi ulkomaalaispelaajaksi. Nyt joukkueeseen kiinnitetylle Cory Hightowerille kaavaillaan ensisijaisesti roolia pienen laitahyökkääjän tontilla, joskin mies viihtyy tarvittaessa myös takamiehenä 1-2-paikoilla.

Cory Hightower johti Indian Hillsin junior college –sarjan (NJCAA) mestaruuteen kaudella 1998-99, jolloin hänet valittiin myös lopputurnauksen parhaaksi pelaajaksi. Seniorikaudellaan hän merkkautti tilastoihinsa 22,6 pistettä, 5,8 levypalloa sekä 4,4 syöttöä ottelua kohden. Hightower oli jo menossa Texas Christian –yliopistoon, mutta päätti yrittää suoraan NBA:han ja ilmoittautui keväällä 2000 NBA-draftiin, josta San Antonio Spurs varasi miehen toisella kierroksella numerolla 54. Los Angeles Lakers osti oikeudet heti draftin jälkeen.

Ovi huippuliigaan ei kuitenkaan auennut ja useiden pienten loukkaantumisten varjostamalla urallaan mies on viime vuodet pelannut Yhdysvaltojen eri ammattilaissarjoissa. Hyvänä pallonkäsittelijänä tunnettu Hightower on pelikuntoon päästyään tehnyt vakuuttavaa jälkeä, josta kertovat mm. kauden 2002-03 tilastot CBA-liigan Great Lakes Stormin riveissä: 23,6 pistettä, 5,2 leyvpalloa ja 3,9 syöttöä ottelua kohden.

Lakersin lisäksi Hightower oli vuonna 2001 Charlotte Hornetsin riveissä, pääsemättä kuitenkaan kivikovaan taalaliigaan. Syyskuussa 2003 Hightower meni lopulta nilkkaleikkaukseen jossa vuosia vaivannut nilkka putsattiin irtosirpaleista. Vuosien yritys NBA:han vaihtuu nyt uraan Euroopassa.

- Olen erittäin tyytyväinen että saimme tällaisen pelaajan riveihimme. Taidot miehellä ovat varmasti tallella, mutta täyteen kuntoon pääseminen voi viedä hetken. Fysiikaltaan Hightower on ollut liian hento NBA:han, mutta uskon kuitenkin, että hänellä on kaikki mahdollisuudet menestyä tulevina kausina Euroopan huippusarjoissa. Coryn tyyppisestä pelaajasta hyvä esimerkki oli Lonnie Cooper, joka on Suomen vuosien jälkeen pärjännyt loistavasti Italiassa, arvioi Hongan puheenjohtaja Mika Sohlberg.

Hickey keikkatyöläiseksi Honkaan

Yhden amerikkalaispelaajan voimin SM-Koriksen kauteen lähtevä Honka on lisäksi sopinut Pussihukkien kanssa 210-senttisen Philip Hickeyn siirtymisestä kahden viikon lainasopimuksella paikallisvastuksen riveihin. Hickey tulee hetkellisesti vahvistamaan Hongan nuorta joukkuetta 22.-23. syyskuuta Helsingissä pelattavaan kansainväliseen Opel Cupiin, mutta Hightowerin tapaan Hickey esiintyy espoolaisten riveissä jo tulevana viikonloppuna pelattavassa Ukko-Munkki Cupissa, jonka muut joukkueet ovat KTP Basket, Kouvot ja I divisioonassa pelaava isäntäseura ToPo.

Opel Cupissa Pussihukkien amerikkalaistorni pääsee mittaamaan taitojaan Euroopan huippujoukkueita vastaan, kun Helsingin Jäähallissa pelattavaan turnaukseen saapuvat Hanno Möttölän ja Teemu Rannikon tähdittämä Scavolini Pesaro, Jukka Matisen edustama Saksan mestarijoukkue Opel Skyliners sekä Arvidas Saboniksen legendaarinen Zalgiris Kaunas. 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Näytä lisää vastaavia