26.11.2003 Karkkilalainen SM-Koriksen joukkue Team Componenta on antanut lähtöpassit Anthony Allisonille. 198-senttinen Allison ei vakuuttanut kahden viikon koeajallaan Componentan johtoporrasta.
Allison ehti pelata kolme SM-runkosarjan peliä. Hän kärsi jalkavaivoista, joka näkyi miehen otteissa. Suoritustasoa laski myös Allisonin pelaamattomuus. Hän oli pelaamatta kauden 2002-03 perhesyiden vuoksi. Kolmessa SM-pelissään Allison kirjautti keskimäärin 20,0 pistettä ja 8,7 levypalloa, mutta hänen pelitilanneheittojensa osumatarkkuus jäi vaatimattomaan 31,1 prosenttiin (19/61).
Anthony Allison on aiemmin urallaan edustanut Suomessa Honkaa ja Kouvoja. Meriittilistalleen hän kokosi kyseisiltä kausilta kaksi Suomen mestaruutta ja yhden Suomen Cupin voiton.
Keskiviikon SM-kotiottelussa Componentan vahvistuksena Namika Lahtea vastaan pelaa John Green, joka on ollut joukkueen vahvuudessa kauden alusta saakka.
Äänekosken Huima on puolestaan luopunut EU-peluri Etienne Orr-Ewingin palveluksista. 201-senttinen Orr-Ewing oli Äänekoskella niinikään koeajalla. Orr-Ewing esiintyi kolmessa SM-ottelussa, mutta ei saanut heikkojen esitystensä vuoksi edes peliaikaa. Mies pelasi kolmessa pelissä yhteensä kymmenen minuuttia.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.