10.11.2008 Kovana kotijoukkueena Korisliigassa kunnostautunut Forssan Koripojat taipui täpärään tappioon maanantain ainoassa liigapelissä, kun Team Componenta vei naapurikaupunki Karkkilaan jatkoaikavoiton tuloksella 85-84 (68-68, 33-44).
FoKoPo hankkiutui edelle ensimmäisen neljänneksen lopulla ja piti kahden seuraavan jakson ajan noin kymmenen pisteen johtoa.
Neljännellä jaksolla, kun FoKoPolta meni kuusi minuuttia ensimmäisen korin tekoon, Componenta nousi pisteen päähän ja viimeisellä minuutilla tasoihin.
Jatkoajasta tuli Korisliigan konkarin Martti Kuisman näytös. 38-vuotias heittokone nakkasi viidessä minuutissa yhdeksän pistettä ja johdatti karkkilalaiset täpärään voittoon.
Vain kerran ohi heittänyt Kuisma pussitti kaikkiaan 21 pistettä kuten myös takamies Frank Richards. Darrell Waters keräsi omaan pussiinsa 17 pistettä sekä 14 levypalloa.
- Vastustajan pitäisi tietää Martin heittotaito. Meidän tehtävänämme on toimittaa hänelle pallo heittopaikkaan. Nyt se onnistui samoin kuin paikkapuolustuksemme, kehui Componentan valmentaja Bernard Harris.
- Kyllähän Martin heittotaito tiedettiin, mutta meille tuli hänen kanssaan merkkausvirheitä. Meillä oli jo aiemmin paikkoja ratkaista peli, mutta heitimme vapaaheitot huonosti, jäimme tällä kertaa kakkoseksi levypalloissakin ja pyrkimys nopeaan peliin tuotti meille 22 pallonmenetystä, luetteli joukkueensa syntejä FoKoPon valmentaja Timo Nieminen.
FoKoPosta Charles Thomas kahmi 20 pistettä, Mikko Jalonen 17 ja Ray Cunningham 15 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.