Chris Rodgers Namika Lahden uusi vahvistus

20.1.2009 Namika Lahden Korisliiga-joukkue vahvistuu amerikkalaispelaaja Chris Rodgersilla. 25-vuotias Rodgers on 193-senttinen takamies, joka saapuu Suomeen NBA-joukkue Phoenix Sunsin general managerin Steve Kerrin suosittelemana.

Chris Rodgers on Arizonan yliopiston kasvatti ja mies on pelannut kotimaansa sarjojen lisäksi Meksikossa ja Belgiassa.

- Päädyimme takamieheen, koska sopivan monipuolisen ja sopivan hintaisen laiturin löytäminen oli kiven alla. Täytyy sanoa, että kovat on edelleenkin hintapyynnöt isommilla miehillä, Namika Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen toteaa.

Rodgers edusti kaudella 2007-08 Belgian liigassa Liegen joukkuetta 12,2 pisteen, 3,3 levypallon ja 3,6 koriin johtaneen syötön keskiarvoin. Molemmilla takamiestonteilla viihtyvää Rodgersia mainostetaan lisäksi kovana puolustuspään pelaajana.

- Olen nähnyt kaksi Rodgersin peliä ja sen lisäksi kymmenkunta lyhyempää pätkää. Lopullisen sinetin Rodgersin valinnalle loi puhelinkeskustelu Phoenix Sunsin GM:n Steve Kerrin kanssa. Mies vietti kaksi viikkoa kesällä heidän organisaatiossaan ja teki vaikutuksen monipuolisuudellaan, Toiviainen kertoo.

Namika Lahti pelasi maanantaina yhden ulkomaalaisvahvistuksen voimin, kun seura erotti viime viikolla pelikiellon saaneen Bilal Abdullahin.

Lahti on tällä hetkellä Korisliigan kärkikolmikossa tasapistein Joensuun Katajan ja Kouvojen kanssa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

Näytä lisää vastaavia