Chad McClendon KTP:n kolmas amerikkalainen

25.8.2007 KTP Basketin miehistö alkavalle Korisliiga-kaudelle on koossa. Viimeisimpänä pelaajana joukkueeseen liittyy kokenut Chad McClendon. KTP ja 34-vuotias McClendon ovat sopineet vuoden mittaisesta pestistä, johon sisältyy kahden viikon koeaika.

199-senttinen McClendon on edustanut viimeiset neljä kautta Unkarissa Kecskemetin joukkuetta. McClendon on jo vanha Suomen kävijä, sillä hän pelasi Suomessa kaudella 1996-97 Hongikon riveissä Jyväskylässä. Vaikka edellisestä Suomen reissusta on kulunut jo yli kymmenen vuotta, muistaa McClendon elävästi kauden Suomessa.  

– Viihdyin Suomessa hyvin ja tykkäsin pelata siellä. Joukkuekaverini olivat mukavia ja varsinkin mieleeni jäi talven kylmyys Jyväskylässä, muistelee McClendon.  

Chad McClendon hankittiin tuomaan KTP:n joukkueeseen lisää voimaa korin alle ja levypallopeliin. Korintekemisen mies osaa, siitä kertovat useat tehokkaat kaudet eurooppalaisissa liigoissa. Edellisen Suomen visiitin jälkeen McClendon on pelannut Latviassa, seitsemän vuotta Unkarissa, vuoden Israelissa sekä Espanjan kakkosliigassa. 

– Aluksi seuran ottaessa yhteyttä minuun en tiennyt paljoakaan KTP:stä tai Kotkasta. Juteltuani Jermaine Spiveyn kanssa tulin vakuuttuneeksi siitä, että Kotka olisi minulle hyvä paikka pelata. Jermaine kertoi paljon hyviä asioita joukkueesta ja seurasta. Odotankin innolla alkavaa kautta, valotti McClendon seuravalintansa taustaa. Spivey on McClendonin tapaan pelannut usean kauden Unkarissa ennen Suomeen tuloa.   

McClendon saapuu Suomeen KTP:n muiden amerikkalaisten, Spiveyn ja Brandon Polkin tapaan 2.9. KTP valmistautuu tulevaan kauteen pelaamalla Virossa kolme ottelua 7.-9.9. Viikkoa myöhemmin pelataan Kotkassa pitkästä aikaa kansainvälinen turnaus neljän joukkueen voimin. Viimeiset harjoitusottelut ennen kauden alkua KTP pelaa 22.-23.9. Ruotsissa, jossa vastaan asettuu Södertälje ja viime kauden finalisti Stockholm 08. Suomen cup alkaa KTP:n osalta kotiottelulla myöhemmin selviävää I divisionan joukkuetta vastaan.  

KTP:n valmentaja Ray Ailus odottaa jo innolla alkavaa kautta.  

- Nyt meillä on joukkueessa sopivasti miehiä jokaiselle pelipaikalle. McClendon tuo syvyyttä sisäpeliimme. Tarvitsimme levypallovoimaa ja lisäksi saimme samalla kovan korintekijän. Lisäksi McClendon on erittäin liikkuva ja kokenut pelaaja. Kuulemamme kommentit hänestä olivat erittäin positiivisia. Lisäksi se, että hän on pelannut neljä vuotta peräkkäin samassa joukkueessa, kertoo jotain, Ailus sanoo.

KTP on aiemmin tehnyt sopimukset ensi kaudesta Milos Dobrasin, Jouni Ehon, Toni Ilmosen, Pasi Heinosen, Juho Lehtorannan, Markus Myllylän, Polkin, Michael Poundsin, Spiveyn sekä Jari Vekkilän kanssa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

27.7.2025 08:57 Korisliiga

Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia