Catzin hurja loppukiri oli liikaa – Kouvottaret romahti kahdella viimeisellä jaksolla

20.2.2019 20:53 Kotijoukkue Kouvottaret oli vielä puoliaikaan asti hyvin kiinni voitonkannassa, mutta vierasjoukkueen loppujaksojen hurja ryöpytys suisti kouvolalaisten pelin raiteiltaan.

Kouvolalaisyleisö hiljeni Aleighsa Welchin dominoidessa parketilla. Kuva: Matti O. Koskinen

Lappeenrannan Catz onnistui ensi kertaa kauden aikana päihittämään naapurikaupungin Kouvottaret. Joukkueiden kauden kolmas taisto päättyi lopulta kissoille selvästi koriluvuin 63-45 (22-30). Vierasvoitto siivitti Catzin sarjan kolmostontille tasapisteisiin EBT:n kanssa.

Ottelun ensitahdit puoliaikaan asti tanssitiin tasaisissa tahdeissa. Kotijoukkue hallitsi peliä hienoisesti Catzin aloittaessa oman pelinsä hivenen hermostuneesti vapareiden ja helppojen heittojen kolistessa rautoihin. Aleighsa Welch piti kapteenin elkein joukkuettaan alkujaksoilla pelissä mukana, ja jo puolivälissä ottelua luottovahvistus oli pommittanut pysäyttämättömästi 17 pistettä.

Puoliajan jälkeen Catz marssi parketille kuin uudestisyntyneenä. Vierasjoukkue oli selvästi tehostanut puolustustaan ja myös hyökkäyspään puolella kuviot alkoivat rullaamaan jouhevasti. Kouvottarien peli alkoi puolestaan sakata pahasti: hutisyötöt ja pallon menetykset rasittivat joukkuetta, samoin kuin tahmea hyökkäyspeli. Catz vei jakson murskaavasti nimiinsä 20-8, ja pääsi viimeiseen jaksoon hyvän kirin myötä neljän pisteen johdossa.

Viimeinen jakso ei sytyttänyt Kouvottaria enää mukaan voittotaisteluun, vaikka kotiyleisö kannusti raivokkaasti. Kouvottarien pakka sekoittui vielä entisestään koko jakson ollessa pelkkää Catzin ryöpytystä. Welch ja McFarland pyörittelivät kuvioitaan mallikkaasti, eikä kotijoukkueella tahtonut onnistua enää mikään jakosen mennessä kissoille 21-7. Edes voitetut levypallot eivät tuoneet helpotusta Kouvottarien iltapuhteeseen. Virhevaikeudet rasittivat joukkuetta etenkin pelin loppupuolella ja Catz kuittasi messevän saldon vapaaheitoistaan.

Ottelun ylivoimainen dominoija oli Aleighsa Welch (27/18/4s), jonka peliotteet toivat päänvaivaa Kouvottarille niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä. Valencia McFarland johti peliä jälleen mallikkaasti viimeistellen 17 pistettä ja kuusi levypalloa. Catzin uusi vahvistus Curtyce Knox otti ensiaskeleensa joukkueen paidassa, mutta ei toistaiseksi päässyt vielä loistamaan tilastoissa. 

Claire Lamunu oli tiukasti Welchin pihdeissä läpi ottelun, mutta tästä huolimatta sisäpelaaja tyylitteli tupla-tuplan (13/17). Camille Zimmerman (8/12) sekä Taeler Deer (12/4/4s) tekivät tasavarman suorituksen, mutta kumpikaan ei saanut illan ottelussa parhaita tehojaan irti.

Ottelutilastot

Naisten Korisliigan seuraava ottelu pelataan Mäkelänrinteellä 22.2. perjantaina, kun HBA kohtaa Forssan Alun klo 18.00. Peli on katsottavissa Elisa Viihde -palvelusta.

 

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia