5.5.2017 Catzin monivuotinen amerikkalaisvahvistus Chandrea Jones, 29, lopettaa pelaajauransa. Neljän Suomessa viettämänsä kauden lisäksi USA:ssa, Ranskassa, Belgiassa ja Australiassa pelannut ”Santtu” ilmoitti päätöksestään keskiviikkona.
Chandrea Jones pelasi naisten Korisliigassa yhteensä 124 ottelua. Kuva: Ville Vuorinen
Jones pelasi naisten Korisliigassa yhteensä 124 ottelua, joissa hän tilastoi keskimäärin 18,2 pistettä, 7,5 levypalloa, 3,1 syöttöä ja 2,2 riistoa ottelua kohden.
- Olen aina sanonut, että aion astua syrjään täyttäessäni 30 vuotta. Fyysisesti pystyisin edelleen pelaamaan, mutta aion silti asettua viettämään tavallista perhe-elämää. Haluan kiittää sekä seuraa että kannattajia näistä neljästä vuodesta, jotka olen saanut viettää seurassanne. Arvostan todella paljon sekä Catzia että australialaista joukkuettani Rockhampton Cyclonesia, jotka ovat aina pitäneet minusta hyvää huolta.
- En myöskään koskaan unohda ensimmäistä mestaruuttani Suomessa, sillä se oli samalla ensimmäinen mestaruuteni kotimaan ulkopuolella. Olin niin iloinen, että hymyilin monta päivää sen jälkeen. Tulen aina muistelemaan lämmöllä aikaani Catzissa ja haluankin lähettää terveiseni kaikille kannattajille!
Jones voitti neljällä Catz-kaudellaan kolme mestaruutta, yhden pronssin ja yhden Suomen Cupin. Kansainvälisillä parketeilla hän saavutti kaksi Latvia-Estonia Liigan hopeaa ja nimettiin kahdesti liigan tähtiviisikkoon. Hänet valittiin naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi helmikuussa 2017 ja Catzin fanit äänestivät Santun joukkueensa parhaaksi pelaajaksi tänä keväänä.
- Alex Andersonin ohella yksi kautta aikojen parhaista jenkkivahvistuksista Suomessa. Chandrean taitotaso on käsittämättömän korkea. "Santtu" on erittäin kova kilpailija, joka oli aina parhaimmillaan kevään ratkaisupeleissä. Ennen kaikkea hän on hieno, vaatimaton persoona. Oli iso kunnia ja etuoikeus valmentaa tuollaista pelaajaa 4 kauden ajan, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kiitteli seuran tiedotteessa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.