Bisonsin Eurocup-pelit pääkaupunkiseudulle, liput 10€ hintaisia

2.8.2013 16:00 Ensimmäisenä suomalaisjoukkueena 14 vuoteen Euroopan kakkosliiga Eurocupiin lähtevä loimaalainen Nilan Bisons on ilmoittanut pelaavansa Eurocupin kotiottelunsa pääkaupunkiseudulla. Lisäksi Bisons on ilmoittanut kaikkien Eurocup-kotipeliensä lippujen vakiohinnoiksi 10 euroa.

Bisons-perhe siirtää Eurocup-karavaaninsa Loimaalta pääkaupunkiseudulle.

Aleksi Valavuori ryhtyy joukkueen Eurocup-manageriksi. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Paraikaa sopivaa peliareenaa eurohankkeelleen tähyilevä Bisons on ilmoittanut pelaavansa Eurocupin kotiottelunsa pääkaupunkiseudulla, ja joukkueen ensimmäinen Eurocup-kotipeli on vuorossa jo 16. lokakuuta.

 

Lisäksi Bisons on kiinnittänyt Eurocup-managerikseen viimeisen kahden vuoden aikana joukkueen ”kummisetänä” tunnetun Aleksi Valavuoren, joka kertoo pyrkimyksekseen tehdä Bisonsista koko Suomen koripallojoukkue.

 

– Kaksi ensimmäistä kautta olemme pelanneet Loimaalle, nyt pelaamme Loimaalle ja Suomelle, Valavuori luonnehtii Bisonsin tiedotteessa.

 

– Kuka tahansa suomalainen pääsee katsomaan eurooppalaista huippukoripalloa 10€ hintaan niin kauan kuin lippuja riittää. Bisons-ilmiö on lähtenyt faneista ja he ovat myös jatkossa toimintamme keskipisteessä, jatkaa Valavuori.

 

Bisons käynnistää Eurocup-otteluiden lipunmyynnin muutaman viikon päästä ja järjestää lähiviikkoina tiedotustilaisuuden pääkaupunkiseudulla.

 

Bisons on kiinnittänyt pelikaudelle 2013/14 miehistöönsä tukun kotimaisen koripallon eturivin tähtiä: Tuukka Kotti, Antto Nikkarinen, Ville Mäkäläinen, Carl Lindbom, Mikko Koivisto, Matti Nuutinen ja Ryan McDade. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Joonas Iisalo.

 

Lisätietoja: Bisonsin tiedote
 
10.2.2026 20:39 Korisliiga

KTP paineli Seagullsin edelle ylemmässä jatkosarjassa tiukalla otteluvoitollaan

Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.

8.2.2026 18:55 Korisliiga

Lohkojohtaja Katajan etumatka kapenee – isännät vetivät pidemmän korren Kouvolassa

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.

7.2.2026 19:38 Korisliiga

Bisons tarrasi pudotuspelipaikkaan rajulla otteluvoitolla – ylemmässä lohkossa hait karhua vahvempia

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.

6.2.2026 20:44 Korisliiga

Laine ja Palmi jälleen vauhdissa – Pyrintö pitää kynsin hampain kiinni playoff-paikastaan

Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.

6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

Näytä lisää vastaavia