3.4.2015 Kaksi edellistä peliään Korisliigassa hävinnyt Loimaan Bisons palasi perjantaina voittajaksi, kun se kukisti kotipelissään Helsinki Seagullsin 85-70 (43-32). Kauden ensimmäisestä kahden pelin tappiojaksostaan noussut Bisons pohjusti voittonsa kolmannella jaksolla, kun se nousi 18 pisteen johtoon.
Travis Nelson oli Bisonsin tehokkain, kun loimaalaiset voittivat Seagullsin. Kuva: Tytti Nuoramo.
Seagulls ei päässyt viimeisellä kympillä enää loppunumeroita eli 15 pistettä lähemmäs.
– Kaksi tilastonumeroa nousivat ratkaiseviksi voittomme rakentamisessa: voitimme levypallot ja kärsimme vain kymmenen pallonmenetystä, tiivisti ratkaisun Bisonsin valmentaja Greg Gibson.
Travis Nelson oli Bisonsin tehokkain 19 pisteellä. Tuukka Kotti ja Anthony Hilliard päätyivät 13 pisteeseen.
Seagullsista pääsi yli kymmenen pisteen vain Melsahn Basabe 23 pinnalla.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.