Bisons jatkaa Korisliigan kärjessä

13.11.2011 Liiganousija Nilan Bisonsin huima vire jatkuu. Loimaalaiset kohentelivat asemaansa liigan kärkipaikalla hakemalla sunnuntaina Helsingissä pisteet ToPosta 90–98 (52–49)-tuloksella.

Martin Zeno ja Nilan Bisons jatkavat hurjaa kiitoaan.

Damon Williams ja Pyrintö pyörittelivät KTP:ta Pyynikillä. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

ToPo johti peliä lähes koko ajan ja venytti johtonsa toisella neljänneksellä jo 17 pisteeseen. Vaikka Timo Heinonen siivitti helsinkiläiset kymmenen pisteen johtoon vielä päätösjaksonkin alussa, Bisons ei luovuttanut, ja nousi ensimmäistä kertaa ohi viisi minuuttia ennen loppua. Ottelun viimeinen neliminuuttinen päättyi loimaalaisille 15-7 ja loppulukemat merkittiin 90-98 (52-49).

 

- Tämä ei ollut meiltä paras 40-minuuttisemme, mutta siinä vaiheessa kun koreja oli pakko tehdä, joukkue myös teki niitä. Kaivoimme itsemme alussa kuoppaan ja taivuimme, mutta emme katkenneet. Joukkuetta ei tarvinnut sytyttää tähän peliin, sillä se oli yhä vihainen edellisen ToPo-pelin voiton menetyksestä, huomautti Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson viitaten liigan avausotteluun, jossa Bison menetti ToPo-voittonsa jälkikäteen edustuskelvottoman pelaajan vuoksi.

 

Kyseinen edustuskelvoton pelaaja oli Martin Zeno, joka oli sunnuntaina ilmiömäisellä pelipäällä: 36 pistettä (kakkoset 9/16, kolmoset 3/4, vapaaheitot 9/15), 12 levypalloa, riisto ja kolme blokkia. Zenon lisäksi Bisonsia tahdittivat Jeb Ivey (19/1/3 syöttöä) ja Ryan McDade (16/14).

 

ToPon tehotrion muodostivat Jonathan Heard (17/6/4 syöttöä), Chase Griffin (17/3) ja Timo Heinonen (16/11/4 syöttöä).

Myös Kataja ja Karhu kärkikahinoissa 

Bisons jakaa liigataulukon kärkipaikan tasapisteissä olevien, mutta enemmän otteluita pelanneiden Joensuun Katajan ja Kauhajoen Karhun kanssa. Kataja otti sunnuntaina Kouvoista 77–55 (42–36)-kotivoiton ja Karhu voitti kotonaan Korihait 91–79 (50–41).


Kouvot pysyi Katajan kyydissä taukoon saakka, mutta kolmannella jaksolla kouvolalaiset saivat aikaiseksi vain yhdeksän pistettä. Kataja kasvatti johtonsa ratkaisevasti 18 pisteeseen, eikä päästänyt Kouvoja peliin mukaan enää päätösjaksolla.

 

– Pelkäsin, että tasaisesti peluuttanut Kouvot tulee vahvasti kolmannelle jaksolle, mutta saimmekin siihen saumaan kirin, joka käänsi pelin meille. Vastustaja jäi taas pieniin pisteisiin, osittain heittojensa kangertelun, mutta osittain toki puolustuksemme seurauksena. Terveenä oleva kahdeksikkomme pistää kyllä itsensä kiitettävästi likoon, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala kehui.

 

Ilman Petri Virtasta ja Juho Nenosta pelaavasta Katajasta pirteimmät olivat Jared Newson (18/10/2 blokkia), B.A. Walker (17/0/4 syöttöä/3 riistoa) sekä 32-vuotissyntymäpäiviään juhlinut Sami Lehtoranta (12/8/3 syöttöä/3 riistoa). Kouvoista pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Antto Nikkarinen (11/1) ja Josh Gonner (10/2).

 

Kauhajoen Karhu puolestaan kamppaili Korihaiden kanssa tasaväkisesti runsaan puolentoista jakson ajan, kunnes pohjanmaalaiset kasvattivat johtonsa kymmenen pisteen tuntumaan. Karhu onnistuikin pitämään Korihait kaukana vanavedestään tauon jälkeen.

 

Karhun vahvin pistemies oli sentteri Todd Hendley (25/9), ja tehojen valossa komeimmasta iltapuhteesta vastasi Kelly Beidler (22/11/5 riistoa/3 blokkia). Tasaisilta Korihailta parhaat tehot iskivät pöytään Cory Johnson (18/5/3 syöttöä/3 riistoa) ja Nigel Moore (15/6/3 syöttöä).

Pyrinnölle rutiinivoitto KTP:stä 

Perättäiset jatkoaikatappiot kärsinyt Tampereen Pyrintö palasi voittokantaan ottamalla kotonaan rutiinivoiton KTP:stä pistein 100-83 (43-47).

 

Kotkalaiset piinasivat Pyrintöä pitkään ja marssivat tauolle neljän pisteen johdossa. Kelkka kuitenkin kääntyi heti tauon jälkeen, kun Pyrintö siirtyi kolmannen jakson alussa lopullisesti johtoon.

 

Pyrinnöstä Antwine Williams (24/9/3 syöttöä/3 riistoa) löysi edellispelissä kadoksissa olleet tehonsa. Myös Damon Williams (21/9/4 syöttöä), Antero Lehto (14/2/4 syöttöä) ja Antti Nikkilä (8/14) olivat väkevällä pelipäällä.

 

KTP:n tehot keskittyivät Timothy Blueen (27/12) ja Bennet Davisiin (20/6).

 

(STT)
 

 
30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia