20.1.2014 21:30 Hallitseva mestari ja Korisliigaa johtava Nilan Bisons hotkaisi maanantain vieraspelissään Uudenkaupungin Korihait Pohitullissa lukemin 67–90 (46–41). Korihait hallitsi pelin avauspuoliskoa, mutta jäi pahasti jalkoihin jälkipuoliskolla.

Frank Robinson johti biisonirynnistystä Pohitullissa. Kuva: Kai Kilappa.
Peliä parhaimmillaan 11 pisteellään johtanut Korihait lähti tauolle viiden pisteen johtoasemassa, mutta kolmannella jaksolla kentälle tallusti ärsytetty biisonilauma.
Bisons vei viisiminuuttisen 18-2 ja koko jakson 24–11, sekä pelin viimeiset 17 minuuttia murskapistein 45–17 saatuaan viimein puolustuspelinsä toimimaan.
– Ensimmäinen puolisko oli meiltä vaisu. Puolustimme laiskasti emmekä liikkuneet kunnolla. Toisella puoliskolla saimme peliimme aggressiivisuutta ja se ratkaisi voiton. Saimme nopeita hyökkäyksiä ja helppoja koreja, selvitti Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Frank Robinson (20/5/3 riistoa) oli loimaalaisten ykkösbiisoni. Kaksinumeroisille pääsivät lisäksi John Williamson (15/10), Mikko Koivisto (13/3), Matti Nuutinen (12/3) sekä Billy Keys (11/1/4 riistoa).
Korihaista Josh Dollardin (22/8), Mikko Jalosen (17/3) ja James Padgettin (15/10) huippuhetket rajoittuivat avauspuoliskoon.
(STT)
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.