Bell palaa loukkaantumisten koettelemaan Honkaan

15.3.2010 Kanadan maajoukkuemies Ryan Bell palaa Korisliigassa loukkaantumisista kärsivän Espoon Hongan riveihin. Espoolaisseurassa tällä kaudella 26 liigaottelua pelannut Bell pukee tutun paidan uudelleen ylleen jo maanantaina, kun Honka kohtaa kotonaan KTP:n.

Honka kutsui tammikuussa kotiin lähettämänsä Ryan Bellin takaisin vahvuuteensa. Kuva: Francois Perthuis.

- Päädyimme tähän ratkaisuun, koska Anselmi Vanjoen kausi päättyi käsivammaan ja kantapäätään poteva Monte Cummings on sivussa arviolta seuraavat kolme viikkoa. Carl Elliot ei pysty yksinään rakentamaan Hongan peliä koko ottelun ajan. Bell on hyvä tuuraaja Elliotille, jolloin muun muassa Sasu Salin pääsee pelaamaan omaa rooliaan, kertoo Hongan toimitusjohtaja Mika Sohlberg.

Bell on ehtinyt juhlia tällä kaudella jo Suomen cupin voittoa Hongan asussa, jossa hän esiintyi edellisen kerran 20. tammikuuta pelatussa ottelussa Kouvoja vastaan. Kauden 26 liigapelissä Bellin tilastoriville kirjattiin 3,5 pisteen ja 2,2 levypallon keskiarvot.

- Bell ei ole kova viimeistelijä, mutta hän tekee kaikki muut asiat kentällä hyvin. Viimeistelijöitähän Hongalta kyllä löytyy, kunhan saamme pelimme jälleen pyörimään, toteaa Sohlberg.

Vuonna 1999 Honkaan tullut Sohlberg myöntää, että hänen aikakaudelleen ei ole osunut aiemmin näin rikkonaista kautta.

- Nykyinen Honka on tästä huolimatta erittäin iskukykyinen joukkue. Valmentajan tehtävä on saada peli kuntoon ja tehoja irti tästä joukkueesta, lateli Sohlberg seuran tiedotteessa.

Katso myös artikkelit

Asiat

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

1.6.2026 12:15 Korisliiga

Simeon Stefanovic Vilppaan takakentälle

Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.

Näytä lisää vastaavia