11.9.2017 Viron maajoukkuepelaaja Annika Köster liittyy Hyvinkään Pontevan liigaryhmään.

Viron maajoukkuepelaaja Annika Köster liittyy Hyvinkään naisten Korisliiga-joukkueen vahvuuteen. Kuva: Siim Solman.
Pontevan naisten korisliigajoukkue saa mielenkiintoisen vahvistuksen, kun joukkueeseen liittyy Viron maajoukkuepelaaja Annika Köster. 25–vuotias Köster on nuoresta iästään huolimatta jo kokenut pelaaja. 185–senttinen, laitahyökkääjän ja sentterin tonteilla parhaiten viihtyvä Köster, liittyy Pontevaan Viron liigan Raplasta. Viron maajoukkueen ja Viron liigan ohella hänelle on kertynyt kokemusta Viro-Latvia yhdistelmäliigasta, Baltian liigasta ja Itä-Euroopan naisten koripalloliigasta.
– Halusin pelata ulkomailla ja päätin valita Pontevan monesta hyvästä syystä. Ensinnäkin Pontevassa on kokeneita ja fiksuja pelaajia. Toiseksi Hyvinkäällä on mahtavat valmentajat ja joukkueessa on vakuuttava johto sekä koko organisaatio. Suomen Liigan vahva taso on minulle oikea paikka kehittyä myös pelaajana entisestään, Köster kertoo Pontevan tiedotteessa.
Toivon, että voimme uusia mestaruuden ja itse tulen tekemään kaikkeni tavoitteemme saavuttamiseksi. Hyvinkää on minulle tuttu entuudestaan, sillä pelasinhan viime vuonna täällä Viron maajoukkueen kanssa. Olen siis myös maaotteluissa pelannut muutamaa Pontevan pelaajaa vastaan ja onkin jännittävää nyt pelata samassa joukkueessa heidän kanssaan tulevalla kaudella, Annika Köster kommentoi innostuneena tulevaa kauttaan Hyvinkäällä.
Pontevan päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi Kösterin mukaantuloa lyhyesti.
– Annika tuo leveyttä rosteriimme. Tämä näkyy varmasti sekä päivittäisessä harjoittelussa että itse ottelutapahtumissa. Odotan Annikalta tasapainoista ja vahvaa tekemistä koko kauden ajan.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.