Ailus jatkaa Solna Vikingsin peräsimessä

13.5.2014 Solna Vikingsin Ruotsin Basketliganin pudotuspeleihin komentanut Ray Ailus, 41, on allekirjoittanut jatkosopimuksen ruotsalaisseuran kanssa tulevasta kaudesta. Ailuksen apuvalmentajana jatkaa turkulaislähtöinen Janne Koskimies.

Ray Ailus valmentaa Solnassa ensi kaudellakin. Kuva: Johan Paulin.

 Solna Vikings lähti kauteen 2013/14 pienin resurssein ja nuorella miehistöllä, joka pelasi Ailuksen komennossa parhaimmillaan erinomaista koripalloa. Joukkueen kokeneeseen kaartiin kuuluva Jim Nyström hehkui tyytyväisyyttä Ailuksen solmittua jatkosopimuksen.

 

– Tuntuu fantastiselta, että Solna panostaa jatkuvuuteen. Toivottavasti pystymme myös lähteä ensi kauteen mahdollisimman samalla miehistöllä, Nyström lausuu Solna Vikingsin tiedotteessa.

 

– Rakennamme pitkällä tähtäimellä ja valitsimme siksi Ray Ailuksen jatkamaan päävalmentajan tehtävässä, Vikingsin seurajohtaja Jan Marklund linjaa.

 

– Olen valtavan onnellinen, että saan jatkaa Vikingsissä. Tähän mennessä tämä on ollut jännittävää ja opettavaista aikaa, kertoo puolestaan Ailus.

 

– Toiveenani on, että joukkueessa tulee olemaan jatkuvuutta, jota tarvitaan kehittymiseen jatkossa. Toivon, että nuoret pelaajat ottavat askelen eteenpäin ja veteraanit näyttävät jatkossakin nuoremmille mallia asenteesta, keskittymisestä ja päättäväisyydestä.

 

Ailuksen apuna Vikingsin penkin päässä jatkaa Janne Koskimies, joka valmentaa myös Solnan kehitysjoukkuetta Ruotsin BasketEttanissa sekä seuran 19-vuotiaiden miesten joukkuetta.

 

Henkilöt

 
30.1.2026 13:45 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä monivaiheinen alkukausi – ”Tämä on bisnestä ja tilanteet muuttuvat”

Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.

26.1.2026 22:37 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin pääsi juhlimaan cup-voittoa

Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.

26.1.2026 22:20 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi säväytti Fenerbahcea vastaan

Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.

26.1.2026 11:00 Susijengi

Video: Susijengin uutuusdokumentti seuraa Lauri Markkasen arkea Yhdysvalloissa

Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?

19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

13.1.2026 09:49 NCAA

Miro Little palasi parketille 20 pisteen voimin NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.

13.1.2026 09:07 NBA

Jazz ohitti Cavsin toisella puoliajalla – Markkanen 28 pistettä, 12 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.

9.1.2026 10:35 NBA

Jazz kampesi voittoon Mavericksia vastaan – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

5.1.2026 15:37 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttisellä erikoinen haaste Englannissa – ”Paikallista aksenttia on välillä vaikea ymmärtää”

Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.

Näytä lisää vastaavia